Pored brojnih promena, Zakon o izmenama i dopunama zakona o radu, koji je Narodna skupština Republike Srbije usvojila 18. jula 2014. godine donosi novine i u vezi sa maksimalnim rokom na koji poslodavac može sa zaposlenim da zasnuje radni odnos na određeno vreme.
Odluka zakonodavca koja je izazavala najviše polemike, to jest najveće negodovanje predstavnika sindikata u vezi sa radom na određeno vreme je ta da se maksimalni rok za rad na određeno vreme produži na 24 meseca. Naime, prethodni zakon je ograničavao dužinu rada na određeno vreme na 12 meseci, što znači da je ovim izmenama taj period udvostručen. S jedne strane, predstavnici radnika smatraju da je ova odluka štetna, jer stimuliše rad na određeno. Međutim, zakonskim promenama je na precizniji način definisano pod kojim uslovom poslodavac može sa zaposlenim da potpiše ugovor o radu na određeno vreme, čime se smanjuje mogućnost za zloupotrebu, o čemu ćemo sad detaljnije pisati.
Poslodavac i zaposleni mogu da zaključe ugovor o radu na određeno vreme u slučaju da je trajanje radnog odnosa unapred ograničeno opravdanim razlozima i okolnostima, odnosno ako je trajanje radnog odnosa određeno rokom i izvršenjem nekog posla ili nastupanjem nekog događaja.
Inače, poslodavac sa istim zaposlenim može da zasnuje jedan ili više ugovora o radu na određeni period, koji u kontinuitetu ili sa prekidima ne može da bude duži od 24 meseca. Prekid rada kraći od 30 dana se takođe računa u celokupan period od 24 meseca.
Stari zakon o radu je predviđao da se radni odnos na određeno vreme može zaključiti za sezonske poslove ili za rad na vremenski ograničenom projektu ili u slučaju povećanog obima posla ako je to povećanje vremenski ograničeno. Trenutno važećim izmenama ovo je drugačije regulisano, što omogućava poslodavcu da zaključi sa zaposlenim ugovor o radu na određeno „uvek kada su u pitanju poslovi čiji je trajanje unapred utvrđeno objektivnim razlozima“. Ovime se smanjuje mogućnost zloupotrebe prava radnika od strane poslodavaca.
Radni odnos na određeno vreme, po novom Zakonu o radu, može da bude i duži od 24 meseca u slučaju da je to neophodno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, do njegovog povratka na rad. Ako je ugovor o privremenom radu zaključen u vezi sa određenim projektom, koji je vremenski ograničen, ali ipak nije završen u roku od 24 meseca, moguće je produžiti rad na određeno do realizacije projekta. Sa stranim državljaninom je takođe moguće produžiti ovaj period do isteka njegove dozvole za rad.
Samo u situacijama koje predviđa novi Zakon o radu je moguće produžiti propisani rok od 24 meseca. U suprotnom, ukoliko poslodavac zadrži radnika najmanje pet radnih dana preko predviđenog roka, smatra se da je ugovor o radu na određeno zamenjen ugovorm na neodređeno vreme. Takođe, ukoliko je ugovor o radu na određeno vreme zasnovan u suprotnosti sa odredbama novog Zakona o radu, smatra se da je radni odnos zaključen na neodređeno. Na ovaj način, nove odredbe Zakona o radu maksimalno štite prava radnika iako je rok radnog odnosa na određeno vreme produžen na čak 24 meseca.
Ukoliko kao poslodavac imate neke nedoumice u vezi sa novonastalim promenama, naša agencija vam može pomoći u tumačenju.
Po mom laickom misljenju to je zloupotreba Zakona o radu.
Kakva su moja prava ukoliko pozovem Inspekciju Rada. Mogu li oni inicirati (doneti resenje) da me firma prebaci na neodredjeno?
Ukoliko tuzim javno preduzece posle nekoliko godina (5-6 god) takvog rada i dokazem da sam sve vreme radio isti posao na istom radnom mestu, i potuno iste poslove sa istim ovlascenjima (bez obzira na broj ugovora i sadrzaj istih ). da li ce moja tuzba biti osnovana i resena u moju korist?
Neverovatno mi je da je takva zloupotreba da se agencija menja na svake dve godine prakticno legalizovana i da zakon i sudstvo ne reaguju na ovakve stari u javnim preduzecima.
Vi naravno možete podneti tužbu i konsultovati pravnika, ali po našem mišljenju u vašem slučaju, na osnovu činjeniica koje ste naveli nema zloupotrebe Zakona o radu u vašem slučaju.
Ovo rešenje koje vi doživljavate je najčešće rešenje kojem pribegavaju javna preduzeća baš zbog novog zakona o radu sa jedne strane, a zbog zabrane zapošljavanja u javnim preduzećima sa druge strane.
Premda razumemo vašu tešku poziciju kod vašeg poslodavca, zloupotreba prava radnika nije tema ovog posta i stoga jedino što preporučujemo je da se obratite nekom pravniku koji bi navedene okolnosti mogao detaljnije da prouči i da vam procenu ili pravni savet kako dalje postupati.
Radim u jednoj lokalnoj samoupravi 11 godina u kontinuitetu i ne znam vise ni sam koja sve resenja nisam potpisivao - resenja o zasnivanju radnog odnosa na godinu dana i raznorazne ugovore o privremenim i povremenim poslovima na 2,3,4 i 6 meseci... Planiram da tuzim poslodavca-lokalnu samoupravu zbog agonije oko zaposljavanja koja traje godinama. Ako bi ste bili ljubazni da me posavetujete preko kog suda je najbolje pokrenuti tuzbu i po Vasem misljenju i iskustvu da li su slicni slucajevi poput mog pozitivno resavani ? Hvala.
Ovo je pitanje za pravnika ili advokata, a ne za knjigovodstvenu agenciju. U svakom slučaju, pravniku treba dostaviti svu dokumentaciju i onda sačekati njegov stručan komentar. Ukoliko nemate kome da se javite ili vam treba preporuka, možemo vam je dati ako se obratite na mejl ili formular na stranici kontakt.
U Draganovom komentaru nije sadržano nijedno pitanje. Ne viidmo kako možemo pomoći kad nema konkretnog pitanja.
Firma može da zaposli drugog radnika na vašem radnom mestu u slučaju da vam ne produže ugovor o radu. Tačno je da postoji uredba o zabrani zapošljavanja u javnim preduzećima koja propisuje uslove zapošljavanja u istim. Striktno zakonski gledano, jedini način da se reši situacija je da vam ugovor ne produže.
Međutim, ako vaš poslodavac ima volje da nastavi sa vama da radi, postojala bi neka rešenja i predlozi u vašu korist. Npr, vi se možete zaposliti u drugoj firmi za agencijsko posredovanje, koja bi vas onda uputila na rad kod istog poslodavca.
Ovo su pravnička a ne knjigovodstvena pitanja i upućujemo vas na pravne službe u vašoj firmi ili advokate.
Pre svega čestitamo i želimo da se sve dobro završi na vašem privatnom planu!
Dok ste na bolovanju usled održavanja trudnoće kao i na porodiljskom odsustvu, teče vam radni staž, dakle u radnom ste odnosu kod vašeg poslodavca. Nakon isteka 24 meseca, nema smetnji da dobijete ugovor na neodređeno vreme, ali više ne možete dobiti ugovor na određeno vreme, jer po članu 37 Zakona o radu, maksimalno trajanje svih ugovora na određeno vreme (sa prekidima do 30 dana) može biti 24 meseca.
Ne postoje smetnje da zaposlite opet istu osobu. Duzina prekida ne utice na mogucnost zaposljavanja.
Ako sam Vas dobro razumeo, moguće je da lice koje je bilo angažovano na ugovor na određeno 24 meseca, nakon 30 dana može ponovo biti angažovano na ugovor na određeno na iste ili druge poslove?
Molim Vas da pojasnite ovo, hvala.
Pitanje je glasilo: Da li osoba koja radi neprekidno 24 meseca posle prekida od 30 radnih dana, da li možemo da je zaposlimo opet?
Odgovor glasi: DA.
Nigde u pitanju nije precizirano da li osoba zaposlena na određeno ili neodređeno vreme.
U oba slučaja (i na određeno i na neodređeno), možemo da zaposlimo tu osobu nakon 24 meseca, ali na NEODREĐENO vreme.
Ne možemo više da je zapošljavamo na određeno vreme, jer nam to ne dozvoljava Zakon o radu.
Obzirom da novim Zakonom o radu nije eksplicitno definisano da se prethodni ugovori o radu ne računaju u period od 24 meseca, naše mišljenje je da se potpisivanjem novog ugovora od 01.10.2014 samo nastavlja rok od 24 meseca.
Evo nekoliko dodatnih pitanja:
-Pretpostavljamo da se sve vreme radi o zaposlenju u pravnom licu koje je korisnik javnih prihoda ?
-Da li ste na zameni nekog privremeno odsutnog zaposlenog ? Da li vam tako nešto piše u ugovoru o radu ?
-Da li ste angažovani usled povećanja obima posla na nekom projektu ? Ako da, da li taj projekat ima precizno određen rok trajanja ?
Prekid duži od 30 dana se u svakom slučaju računa kao prekid radnog odnosa. Prekid kraći od 30 dana se isto računa kao prekid radnog odnosa, sem u slučaju kad je poslodavac sklopio ugovor sa zaposlenim na određeno vreme. Tad se prekid kraći od 30 dana ne smatra prekidom radnog odnosa.
Poslodavac može opet da vas zaposli, nema smetnji. Ako ste zaposleni u javnom sektoru, onda mogu postojati papirološke prepreke u smislu da se za novo radno mesto mora tražiti saglasnost nadležnog autoriteta, u skladu sa propisom koji se zove: Uredba o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava.
Radni odnos na određeno vreme, po Zakonu o radu, može da bude i duži od 24 meseca u slučaju da je to neophodno zbog zamene zaposlenog koji je privremeno odsutan, pa recimo do njegovog povratka na rad. Drugi način je ako ste npr. ugovor o radu na određeno zaključili u vezi sa nekim projektom, koji je vremenski ograničen, ali taj projekat još završen u roku od tih 24 meseca. U ostalim slučajevima, generalno rečeno, poslodavac bi morao da vas zaposli za stalno po isteku 24. meseca.
Tačno, saglasni smo sa vašom primedbom. Ponekad se koristi žargon zbog približavanja "rečniku" korisnika, a to nužno sledi nepreciznosti u izražavanju kao što je ova.
Ako je ugovor na određeno vreme zaključen u vezi sa određenim projektom, koji je vremenski ograničen, ali ipak taj projekat nije završen u roku od 24 meseca, moguće je produžiti rad na određeno do realizacije tog projekta. Povećan obim posla sam po sebi nije unapred utvrđen projekat, ali vodite računa šta je navedeno u ugovoru o radu. Ovo je malo i advokatsko pitanje, a ne knjigovodstveno, pa bi se naš komentar na ovoj konstataciji i završio.
Radni odnos na određeno vreme, po Zakonu o radu, može da bude duži od 24 meseca (ukupno, ne računajući prekide koji su duži od 30 dana), ako menjate nekog zaposlenog koji je privremeno odsutan, ili je vaš angažman povezan sa nekim projektom čije vreme završetka je unapred poznato. Ako se povećan obim posla može protumačiti u tom smislu, onda će poslodavac moći da vas zaposli i po isteku 24 meseca na određeno. Opet napominjemo, ovo je pravno pitanje, a ne baš knjigovodstveno, pa savetujemo još i pomoć pravnika.
neodredjeno zbog Zakona o max br zaposlenih),s obzirom da je takvolice obuceno,neverovatno zvuci da moze novi radnik a ne moze stari koji je obucen za posao)
Ima jedan stav u članu 37 Zakona o radu, koji kaže: "...Poslodavac može sa istim zaposlenim da zaključi novi ugovor o radu na određeno vreme po isteku roka iz stava 4. tač. 1-3) ovog člana po istom, odnosno drugom pravnom osnovu, u skladu sa ovim članom." Našt tumač je da po ovome je moguće ponovno zaposlenje na određeno vreme istog zaposlenog, ali u skladu sa tačkama 1) - 3) iz tog člana, pa stoga ne vidimo potrebu za zapošljavanjem novog radnika, ali je i ne isključujemo. Stvar je poslodavca da odluči da li će da zaposli novog, a neobučenog radnika za isto radno mesto, što naravno nije logično, zbog dodatnih troškova. Samo još da kažemo, tačke 1) - 3) člana 37. su one koje smo naveli u prethodnom odgovoru.
Još jednom napomena, ovo je samo naše mišljenje.
S obzirom da ce dok sam na porodiljskom (ako Bog da, da sve bude u redu) proci 24 meseca da sam zaposlena kod istog poslodavca - interesuje me da li je poslodavac u obavezi da sa mnom potpise ugovor na neodredjeno, kada se vratim sa porodiljskog?
Ovo je vrlo interesantno pitanje! Po našem mišljenju, na osnovu člana 187 Zakona o radu, zaposlenom koji je na porodiljskom rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.
U tom smislu, vama se vreme za koje ste zasnovali radni odnos na određeno produžuje dok ne prođe porodiljsko. Ali stav stručne javnosti je da je to samo produženje roka na određeno vreme zbog okolnosti (porodiljsko odsustvo) ali ne i osnov za zapošljavanje na neodređeno. Mi se sa ovim mišljenjem ne slažemo, ali ga samo prenosimo.
Po nama - radnik ne može da zasnuje novi ugovor o radu na određeno vreme, jer je isteklo 24 meseca, sem u specijalnim slučajevima navedenim u članu 37 zakona o radu (često citiran na ovoj temi).
Promena radnog mesta ne utiče na trajanje ugovora o radu na određeno vreme.
Ta bi se okolnost mogla eventualno primeniti na ugovor o privremenim i povremenim poslovima.
Radim u JP skoro 6 godina na relativno istim poslovima na odredjeno vreme... Po novom Zakonu prvi ugovor sam sklopio 20.09.2014 godine, drugi, treci, cetvrti ... i te poslove obavljam do isteka posledenjeg potpisanog ugovora 30.03.2017 godine. Imao sam jedan predkid od malo vise od mesec dana... Zanima me Vase misljenje?
Na žalost, iako se ni mi ne slažemo sa time, ima jedno Mišljenje ministarstva rada još od pre 10ak godina, dok je rad po starom zakonu o radu na određeno bio maksimalno 12 meseci. Jedino što ostaje kao slamka spasa kod pravnika da se raspitate, da li to što je Zakon promenjen menja i situaciju u korist zaposlenih.
Radim vec dve godine kod poslodavca bez prekida na odredjeno vreme,ugovor od dve godine mi istice krajem jula,. Poslosavac nakon toga hoce da me angazuje na 30 radnih dana preko agencije za zaposljavanje sa kojom firma.saradjuje.da li nakon isteka tih 30 radnih dana poslodaac moze ponovo sa me angazuje da radim na odredjeno vreme za istu firmu za koju sam radio 24 meseca bez prekida?i na koliko moze da me angazjje ponovo?
Ako ste zaposleni u javnom sektoru, postoje posebne procedure za zapošljavanje zbog trenda smanjenja zaposlenih u javnom sektoru. Ako nadležni organ ne odobri vaše zaposlenje po toj proceduri, jedna mogućnost je da vas poslodavac angažuje po nekom drugom osnovu. Po najnovijem tumačenju, nakon 24 meseca ne bi smelo biti zapošljavanja po drugom radnom mestu na određeno vreme, sem ako ste jedan od specijalnih slučajeva iz člana 37 Zakona o radu (pogledajte prethodne odgovore).
Moja sestra je trenutno na porodiljskom bolovanju koje joj istice sredinom maja 2019. godine. Poslednji ugovor sa poslodavcem je potpisan na odredjeno vreme do isteka porodiljskog bolovanja I tako je navedeno u samom ugovoru. Kako ce istekom tog ugovora ona biti angazovana vise od 24 meseca po ugovoru o radu bez prekida, interesuje me da li je poslodavac u obavezi da joj ponudi ugovor o radu na neodredjeno vreme?
Hvala, pozdrav
Vaša sestra je zaposlena u svemu po Zakonu o radu. Član 37 propisuje 24 meseca ugovora na određeno, ali ne isključivo 24 meseca. Postoje izuzeci, kojem pripada vaša sestra: dakle, jedan od izuzetaka kaže da se radni odnos ne može prekinuti porodiljama i trudnicama. Poslodavac je dužan da ponudi aneks ugovora o radu do povratka sa posla i taj aneks ugovora o radu se ne smatra produženjem tj. probijanjem roka od 24 meseca.
Dakle, na žalost po vašu sestru, poslodavac nakon povratka sa porodiljskog nema nikakve obaveze prema njoj.
Bojimo se da poslodavac vas i angažuje preko agencije na duže od 30 dana, da bi izbegao obavezu zapošljavanja na neodređeno vreme. Postoji jedan član Zakona o radu koji kaže: "Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu iz stava 1. ovog člana na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca.
Prekid kraći od 30 dana ne smatra se prekidom perioda iz stava 2. ovog člana."
Po ovome ispada da ne može da vas angažuje na određeno vreme, ali po nekim mišljenjima stručne javnosti, poslodavac može da zasnuje novi ugovor o radu na određeno vreme, na drugom radnom mestu.
radim na odredjeno u državnoj firmi, ugovor mi je na 4 meseca, kad mi istekne ugovor prodje po mesec dana, mesec ipo dok potpisem drugi, plata mi leže normalno samo sto mi kasni to potpisivanje ugovora. Da li sam na nekom gubitku za tih mesec ipo dana, to je kao da radim bez ikakve prijave po mesec ipo?
Niste naveli da li potpišete ugovor o radu antidatirano ili stvarno sa prekidom?
Ako zaista imate prekid između datuma kraja jednog ugovora na određeno i početka ugovora sledećeg ugovora na određeno, onda je to problem za poslodavca, a za vas nije.
Ako niste imali prekid, nego se neredovno potpisuju ugovori na određeno vreme, nemate nekakav važan problem. Problem bi opet imao poslodavac u slučaju radne inspekcije.
Niste naveli da li ste na bolovanju na teret poslodavca ili ste na bolovanju preko Zavoda (preko 30 dana). Ako ste na bolovanju na teret poslodavca, kad vam je istekao ugovor, poslodavac nema obavezu da vam produži ugovor za to vreme. Ako ste na bolovanju preko Zavoda, onda biste morali već da ste duže od 30 dana na bolovanju, pa nam nije jasno kako ste otvorili bolovanje preko Zavoda a da poslodavac ne zna razlog. U tom slučaju, ugovor na određeno vreme se produžava samo do isteka bolovanja.
Ovde je sumnjiva druga stvar a to je da ste radnik na određeno vreme već 5 godina. Po novom zakonu o radu iz 2014, poslodavac može najviše 24 meseca sa ili bez prekida da vas zaposli na određeno vreme (sem u nekim posebnim slučajevima, često se pominju u komentarima na ovu temu). Ako niste u tim posebnim slučajevima, po nama je dužan da vas zaposli na neodređeno vreme (iako moramo reći da deo stručne javnosti nema takav stav).
Ako zaposleni ima ugovor na određeno vreme na par meseci i ima povredu na radu zbog koje je na bolovanju, nezavisno od dužine trajanja bolovanja (do ili preko 30 dana), poslodavac nije u obavezi da mu produži ugovor o radu na određeno vreme za period do isteka bolovanja, nego zaposleni nevezano od toga ima pravo na naknadu zarade (do kraja bolovanja, ako je povreda na radu u pitanju) kao osiguranik kod poslodavca u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju. To potvrđuje i zakon o radu, koji kaže da ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i/ili opštim aktom.
Radim kod istog poslodavca vec dve godine, s tim da sam prvih godinu dana radila pola radnog vremena, tj 20 sati nedeljno.Poslednjih godinu dana radim puno radno vreme, ugovori mi se produzavaju na tri meseca.Mene zanima da li je poslodavac u obavezi da me prijavi na neodredjeno sada nakon isteka 2 godine.Hvala unapred na odgovoru, pozdrav.
Namera izmene Zakona o radu je da vas poslodavac nakon 24 meseca rada na određeno vreme mora zaposliti na neodređeno ili raskinuti radni odnos. Kako mi tumačimo vaš slučaj, ako nije neki poseban uslov iz člana 37 Zakona o radu (pogledajte gornje odgovore, više puta smo naveli), poslodavac bi morao da vas zaposli na određeno ili da ne produžava rad sa vama.
Ako u ugovoru piše da je vaše zaposlenje do povratka zaposlenog s bolovanja (ili do datuma koji je ugovoren nakon povratka sa bolovanja), onda bi morao da se sklopi nov ugovor - pod uslovom da postoji osnov za ponovno sklapanje ugovora na određeno vreme.
Poslodavac je vrlo verovatno hteo da izbegne da vas zaposli na neodređeno vreme. Znači- vaš radni odnos mora da se okonča nakon 24 meseca. A ako postoji potreba za vašim radom, jedini način je da se zaposlite u nekom drugom privrednom društvu, koje će da vas uputi da radite kod tekućeg poslodavca. Ta "druga privredna društva" su najčešće neke agencije za privremeno zapošljavanje ili omladinske zadruge. Privremeno zapošljavanje je koncept putem kojeg ta agencija ustupa radnika (tj. vas) na rad kod klijenta (tj. vašeg sadašnjeg poslodavca) pri čemu sa radnikom potpisuje Ugovor o radu, a sa klijentom Ugovor o saradnji.
Tako da odgovor glasi: Da, moguće je.
Mora da vas drzi na radnom mestu do dolaska na posao, a posle je stvar poslodavca da li ce da vam produzi ugovor na odredjeno vreme.
Novi Zakon o radu je stupio na snagu jula 2014. godine. Ako je vaš ugovor o radu na određeno vreme potpisan nakon tog datuma, važe odredbe novog zakona o radu. Niste naveli da li ste potpisivali ugovor o radu na svakih 6 meseci, ali ako jeste, onda je u septembru 2014. godine potpisan prvi ugovor na određeno po novom zakonu, što znači da onda u septembru 2016. ističe 24 meseca rada na određeno i stoga nema osnova da vam se još jednom produži ugovor na određeno vreme.
U radnom odnosu sam na odredjeno vreme od 09.11.2015 sa ugovorima prvi na 3 meseca ostali su bili na po 6 meseci. Sad ovaj zadnji ugovor traje od 09.02.2017-08.08.2017 . Mene zanima jedna druga stvar trebao bu uzeti kredit banka dozvoljava i sa ugovorima ako ima godinu dana i duze ispunjavam sve uslove po ugovorima. E sad problem je u tome sto su na papiru koji popunjavaju u firmi oni stavili rad na odredjeno vreme i trajanje ovaj zadnji ugovor 09.02.2017-08.08.2017 a ne od 09.12.2015. Sad to je problem mene interesuje jel to greska do popunjavanja u firmi ili je neki drugi razlog u pitanju. Ja sam za svako novo potpisivanje ugovora prvo potpisivao otkaz pa novi ugovor o radu ugovori su vezivani dan za danom prekida nije bilo. Ovo pitanje postavljam da znam kako da se postavim ako u preduzecu budem imao problem da se ispravi taj datum ako oni smatraju da greska nije napravljena.
Morate pogledati clanove vaseg ugovora o radu, da li u njima pise koji su uslovi za produzetak ugovora o radu.
Ako je vas ugovor 2015. godine istekao, svakako je vas poslodavac u prekrsaju ako niste potpisali novi ugovor o radu.
Ovlastenja direktora mogu biti velika koliko god direktor smatra, ali ne mogu biti veca od zakonskih okvira. A zakon kaze da nakon 24 meseca rada na odredjeno vreme sa jednom osobom se smatra da je ugovor potpisan na neodredjeno vreme. Ali mora biti potpisan taj ugovor o radu, koji koliko shvatamo niste potpisali. Takodje, moramo staviti ogradu, jer jedan deo javnosti tumaci nov zakon o radu tako da se nov ugovor na odredjeno vreme moze potpisati na drugom radnom mestu sa istim zaposlenim (ovo nije i nase misljenje).
Možete da ostanete na tom radnom mestu jedino kao zaposleni ugovorom na neodređeno vreme. Zato što zakon kaže da se ugovor na određeno može zaključiti sa ili bez prekida na 24 meseca, pri čemu se prekid kraći od 30 dana ni ne računa u prekid radnog odnosa, a kako je vama 24 meseca isteklo (nadam se po istom ugovoru, jer u maju 2014. još je važio stari zakon), to je jedna opcija.
Druga opcija je da nakon isteka 120 dana poslodavac sa vama ne potpiše nikakav drugi ugovor.
Postoje još i teoretske varijante: ugovor o delu, ugovor o volontiranju, stipendija, ugovor o stručnom usavršavanju, ali za svaki od ovih vrsta ugovora postoje dodatni uslovi koje treba da ispunjava poslodavac ili ugovorenik.
Primljena sam na rad u skoli po konkursu, na odredjeno vreme do dobijanja saglasnosti za prijem radnika na neodredjeno vreme ( tako je pisalo u konkursu). Nisu mi dali da potpisem ugovor. Da li imam pravo da zahtevam da potpisem ugovor s' obzirom na to da na tom mestu radim vec godinu i osam meseci? Takodje, da li je direktor u obavezi da dopuni radniku normu ili moze nesmetano da normu da nekome ko nema nijedan cas, pre nego dopuni normu onima koji je jos uvek nemaju? Unapred hvala.
Bez obzira na dužinu trajanja vašeg rada, vi ste morali prema zakonu da zaključite sa poslodavcem ugovor o radu pre stupanja na rad. Naravno da imate pravo da zahtevate da potpišete ugovor o radu.
Što se tiče dopune norme i prava i obaveza direktora u školama, moramo vas uputiti na nekog advokata.
Obzirom da državna predškolska ustanova nije dobila saglasnost za primanje u stalni radni odnos, po našem mišljenju, vama se ne može produžiti ugovor na određeno vreme, bez obzira na volju direktora, jer je za odobrenje za novo zapošljavanje odgovorna Komisija za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava, što je telo iznad direktora ustanove u kojoj radite.
Jedan deo stručne javnosti smatrao je da se može promeniti radno mesto, i potpisati novi ugovor na određeno vreme na osnovu promene radnog mesta, ali po našem mišljenju, promena radnog mesta po novom Zakonu o radu ne utiče na istek 24 meseca roka koji je predviđen za rad na određeno vreme.
Druga varijanta koja može delimično da produži status može biti ako u predškolskoj ustanovi ne postoji 10% na ostalim radnim oblicima angažovanja (privremeni i povremeni posao npr.). Međutim, oko ovog već ne bismo se detaljnije izjašnjavali, jer zavisi od situacije u samoj ustanovi.
Unapred Vam se zahvaljujem!
Pogledajte kad ste potpisali prvi aneks po novom Zakonu o radu (stupio na snagu 29.07.2014). Ako ste po njemu radili duže od 24 meseca po ugovoru na određeno vreme + 5 radnih dana, smatra ste da ste zasnovali radni odnos na neodređeno vreme. Tada vam ni tužba ne treba. Imate zakonsko pravo da budete primljeni na neodređeno vreme.
Ako je pak to vreme kraće, nema osnova za tužbu, po našem mišljenju.
Ja za Anex nisam znala da postoji . Da li imam prava da pokrenem spor jer ne znam da li radni odnos moze sa neodredjenog anexom da predje na odredjeno vreme ili je dovoljno da se obratim nekoj inspekciji i kojoj ? Napominjem da nije bilo nikakvog prekida rada u tom celom periodu od skoro tri godine .
Verovatno ste pogresili datum zasnivanja radnog odnosa. Ne moze biti 1.novembar 2016 godine.
Aneks ugovora o radu je zakljucen bas na dan stupanja na snagu novog Zakona o radu i to je indikativno.
Aneks koji niste potpisali, koliko je nama poznato, je nistavan, tj. nema pravnu snagu.
Sto se tice mogucnosti pokretanja spora, to je pravno pitanje, pa vas molimo da se obratite advokatu ili pravniku.
.?
Pod pretpostavkom da ste bili zaposleni na neodređeno vreme, uz validne uslove za prekid radnog odnosa, zakon je ispoštovan.
Pod pretpostavkom da ste bili zaposleni na određeno vreme, ako je tako kako vi pišete, nije ispoštovan zakon, sem u specijalnim slučajevima predviđenim članom 37 Zakona o radu. U članu 37 Zakona o radu propisano je da ugovor na određeno vreme sa ili bez prekida ne može trajati duže od 24 meseca, sem u slučajevima :
1) ako je to potrebno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, do njegovog povratka;
2) za rad na projektu čije je vreme unapred određeno, najduže do završetka projekta;
3) sa stranim državljaninom, na osnovu dozvole za rad u skladu sa zakonom, najduže do isteka roka na koji je izdata dozvola;
4) za rad na poslovima kod novoosnovanog poslodavca čiji upis u registar kod nadležnog organa u momentu zaključenja ugovora o radu nije stariji od jedne godine, na vreme čije ukupno trajanje nije duže od 36 meseci;
5) sa nezaposlenim kome do ispunjenja jednog od uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju nedostaje do pet godina, najduže do ispunjenja uslova, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
U ovom slučaju, ako nije neki od specijalnih navedenih izuzetaka, smatra se da ste zaposleni na neodređeno vreme, jer ste radili duže od 24 meseca + 5 radnih dana.
U radnom sam odnosu na odredjeno vreme od 01.04.2013. god. Od februara 2014. sam bila na trudnickom a posle i porodiljskom bolovanju koje je isteklo 11.07.2016. pošto je u pitanju treće dete. Poslodavcu sam dostavila doznake za novih 6 meseci bolovanjaradi posebne nege devojčice čiji sam staratelj i hranitelj ali mi poslodavac nije dostavio nov ugovor o radu pa me sad zanima da li ja imam pravo na ugovor na neodredjeno vreme s obzirom da mi radni odnos traje duže od tri godine ili pak nemam to pravo jer sam na bolovanju. Unapred hvala
Datum dokle ste zaključili radni odnos na određeno vreme je istekao dok ste bili na porodiljskom bolovanju, i to još prema starom zakonu o radu. Bez obzira što poslodavac nema pravo da vam raskine odnos dok ste na porodiljskom bolovanju i što je proteklo više od 24 meseca od datuma zasnivanja radnog odnosa na određeno vreme, nije u obavezi da vas zaposli na neodređeno vreme kad vam istekne porodiljsko odsustvo, jer je datum ugovora na određeno vreme istekao tokom porodiljskog bolovanja.
Radni odnos se smatra da je okončan kad vam istekne ugovor o radu na određeno vreme. Dakle, poslodavac ne treba ni da vam daje otkaz, nego se smatra da nije produžen radni odnos istekom datuma do kog je ugovor potpisan sa vaše strane. Tu je sve po redu i zakonu.
Druga stvar, koja je više za pravnika (i u to se ne bismo dalje mešali, nego preporučili da se obratite advokatu) je to što je vaša radna sposobnost, kako navodite, narušena usled kontakta sa supstancom sa kojom radite na radnom mestu. Poslodavac je dužan da obezbedi zaštitu na radu i adekvatne radne uslove koje će maksimalno izbeći mogućnost povrede na radu. U tom smislu imate prava da se žalite poslodavcu ili da pravdu potražite na sudu, a mi predlažemo angažovanje medijatora kao najbolje rešenje za obe strane.
Prekid kraći od 30 dana ne smatra se prekidom perioda od 24 meseca.
Ovo znači da se radni staž sabira bez obzira na prekid duži od 30 dana i da nakon 24 meseca možete zahtevati ugovor na neodređeno vreme.
Prvo pitanje: Da li sam radio po ugovoru u skladu sa zakonom: Po ovom što ste napisali, radili ste (i još uvek radite) po 3 ugovora o radu koji su doneti u skladu sa zakonom o radu. Nema ništa sporno u ovom što ste naveli, jer poslodavac svojim opštim aktima odlučuje da li je neko radno mesto zbog objektivnih razloga unapred određeno. Dakle, to što je radno mesto predviđeno sistematizacijom ne govori da ne sme biti popunjeno ugovorom na određeno vreme. Bar mi nismo svesni nekog člana koji bi to ograničavao. Za detalje, možete se obratiti nekom advokatu.
Drugo pitanje: Da li ste već stekli pravo na rad na neodređeno vreme: Po ovom što ste napisali, još niste stekli pravo, jer ugovor nije zaključen suprotno odredbama zakona o radu. Postoji taj rok od 24 meseca, pa se nakon još pet radnih dana smatra da ste zasnovali radni odnos na neodređeno vreme. Dakle, 28.11.2016 bi se smatralo da ste zasnovali radni odnos na određeno vreme, ako ostanete da radite, a poslodavac vam se nije zahvalio na saradnji.
Tu je malo neprecizno definisan termin "ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca" u čije tumačenje se ne bismo dalje upuštali.
Nov zakon o radu je stupio na snagu u julu 2014. godine. Pretpostavljam da je prvi ugovor na određeno vreme počeo negde u oktobru 2014. godine i to je jedino logično objašnjenje da još uvek nemate 24 meseci staža na određeno vreme.
Ako ste posle prvog ugovora nastavili pet dana bez pauze, tad još nije prošlo 24 meseca od prvog ugovora na određeno vreme, pa nemate pravo na ugovor na neodređeno vreme.
Kad bude prošlo 24 meseca na određeno, ako nastavite da radite 5 radnih dana, smatra se da ste zaposleni na neodređeno vreme.
Zaposlen sam u Posti srbije, kao radnik na poslovima Post ekspresa.
Poceo sam da radim 14.09.2013 godine na ugovoru o posredovanju, i tako odradio 2 ugovora od po 6 meseci, bez prekida.
Od 15.09. 2014 godine sam dobio promenu ugovora, i zasnovao radni odnos na odredjeno vreme na istim poslovima Post ekspresa, sa identicnim opisom radnog mesta, naravno takodje bez dana prekida.
Dana 14. 09. 2016 godine, znaci tacno posle 2 godine rada na odredjeno, bez prekida ikakvog opet, sam potpisao ugovor o raskidu ugovora na odredjeno ( objasnjenje, zbog uredbe vlade o zabrani zaposljavanja), sto opet kaze da za tim radnom mestom nema vise potrebe, jer da ima morao bih da dobijem ugovor na neodredjeno.
Dana 15,09.2016 dobijam ugovor o Privremeno povremenim poslovima, na poslovima Post ekspresa, sa identicnim opisom radnog mesta kao i svih prethodinih godina,, ugovor mi stize na period od 15.09. 2016 do 30. 09. 2016 godine.
Dana 03.10. 2016 godine ( posto su 01.09. i 02. 09 bili neradni dani, subota i nedelja) dobijam novi ugovor o Privremeno povremenim poslovima koji vazi od 03.10.2016 godine do 28.10.2016 godine.
Smatram da su sigurno povredjena moja prava po zakonu o radu, ali me samo interesuje da li je uredba vlade iznad propisanog zakona, i da li imam osnove za tuzbu.
Takodje u istom periodu, je radnik posle 9 meseci rada na odredjeno, dobio ugovor na neodredjeno, tj. za stalno, i to 15.08.2016, u jeku zabrane, pa me interesuje pored prethodnog pitanja, da li postoji i osnov za tuzbu u vidu diskriminacije.
Unapred hvala na odgovoru.
Shvatamo da smatrate da ste oštećeni. Evo našeg mišljenja: Uredba vlade o doziranom zapošljavanju u javnim preduzećima je u skladu sa svim ostalim propisima, pa i sa Zakonom o radu, Dakle, Uredba jeste podzakonski akt, ali donosi se kao propis koji služi kao produženje postjećih zakona.
U skladu sa novim Zakonom o radu pre isteka 24 meseca prestali da produžavaju ugovor na određeno vreme. Ovde se verovatno poslodavac poslužio mogućnošću da ograničenje od 24 meseca teče od prvog ugovora po novom zakonu, koji je stupio na snagu jula 2014. godine, i za ovo smo već davali mišljenje u prethodnim odgovorima.
Po istom zakonu su vam napravili ugovor o Privremeno povremenim poslovima i tu nema ništa sporno.
Ono što ni nikom lično ne bi bilo za pravo, to je da je neko drugi zaposlen na neodređeno "u jeku zabrane", ali to je već stvar poslodavca. Da li je to za tužbu u vidu diskriminacije, morate pogledati sa pravnikom, tu ne možemo pomoći.
Poslodavac se verovatno oslanja na činjenicu da je period od 24 meseca na određeno vreme krenuo da teče po novom zakonu o radu, koji je stupio na snagu jula 2014. godine. Koliko vidim, vaš prvi ugovor po novom zakonu je 20.02.2015 i on je istekao 20.02.2016.
Dakle, vaš radni odnos na određeno vreme je već istekao, ali pošto vam porodiljsko odsustvo ističe 01.02.2017 godine, do tog datuma morate biti zaposleni kod poslodavca. Nakon tog datuma, zavisi od poslodavca da li će vam ponuditi novi ugovor o radu. Ako ga ponudi, to bi moralo da bude na neodređeno vreme.
Nema smetnji da se student zaposli i da bude u radnom odnosu. To što je student na budžetu republike Srbije ne umanjuje tu mogućnost.
Malo je nejasno ovo što ste naveli "do preuzimanja kandidata odnosno do konačnosti odluke po raspisanom konkursu".
Ako se to odnosi na neki od tri osnova za produženje ugovora na određeno vreme više od 24 meseca (pročitajte gore u odgovorima, više puta smo ih navodili, po članu 37 Zakona o radu), onda možete ostati na radu na određeno vreme duže od 02.02.2017, tačnije do okončanja okolnosti pod kojim vam ugovor biva produžen.
Ako to nije slučaj, onda se možete pozivati na član 37 Zakona o radu, koji kaže da ako je ugovor o radu na određeno vreme zaključen plus zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet RADNIH dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme.
Dakle, ako ostanete do 09.02.2017. smatra se da ste zasnovali odnos na neodređeno vreme.
da li radni odnos zasnovan na određeno vreme u kojem piše da radni odnos traje naduže do 30.11.2016. određenog datuma moze otkazom poslodavca gde je kao razlog za otkaz označeno istek roka, biti raskinut otakazom pre isteka roka 30.11.2016.
Malo je rečenica nesređena, pa pretpostavljamo da je pitanje "Da li radni odnos zasnovan na određeno vreme može biti raskinut otkazom pre isteka roka 30.11.2016?" Ako je to pitanje, odgovor je da može.
Postoje uslovi pod kojim se i radni odnos bez obzira što je ugovor o radu zaključen na određeno vreme može raskinuti:
-ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje
-ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu
-ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze
-ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla
-ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora u smislu jednog posebnog člana zakona o radu
Nužno ne bi usledio ugovor na neodređeno vreme, jer od 16.02.2016 do 17.02.2018 ima tačno 24 meseca rada na određeno vreme, što je u skladu sa zakonom o radu. Nakon toga, poslodavac može da izabere da li će da vas zaposli na neodređeno vreme ili po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima.
Bez obzira što ste na bolovanju na teret socijalnog, ali pošto niste na bolovanju usled trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, vaš poslodavac nije dužan da produži ugovor o radu.
Prema članu 175 zakona o radu, radni odnos prestaje istekom roka u kom je zasnovan.
Radio sam u jednom javnom preduzeću 30 meseci bez prekida na određeno ( od 08.05.2014. do 07.11.2016. 2 ugovora po 3 meseca i 4 po 6 meseci) na istim poslovima i nisam bio zamena nekome na bolovanju nego sam zaposlen na osnovu povećanog obima posla. U svim ugovorima mi je ista šifra radnog mesta. Početkom ovog meseca mi je istekao zadnji ugovor i ja sam prebačen na novi ugovor ali na privremene i povremene poslove. Moje pitanje je da li imam osnova da tražim zaposlenje na neodređeno vreme pošto sam neprekidno radio dve i po godine sobzirom da je na snazi zabrana zapošljavanja u javnim preduzećima.
Imate osnov za zaposlenje na neodredjeno vreme samo ako je od prvog ugovora na odredjeno vreme koji je zakljucen po novom zakonu o radu (koji je stupio na snagu jula 2014. godine) proslo vise od 24 meseca.
Pozdrav Dragan
Novi zakon o radu je stupio na snagu 29.07.2014. Dakle, ni drugi ugovor, neverovatno ali istinito, ne odnosi se na nove odrednice zakona o radu. Ako dobro vidimo, po novom zakonu o radu bili ste zaposleni od 07.11.2014 do 07.11.2016 i onda vam je prestao radni odnos na odredjeno vreme.
To znaci da poslodavac nije prekrsio zakon i da vas je zaposlio po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima zato sto je bio prinudjen da nadje zakonski okvir, a ocigledno da i dalje ima potrebu za vasim uslugama.
Nudi mi se posao u jednoj privatnoj firmi. Iako je sama pozicija stalna i ne postoji nikakav osnov za 'ugovor na odredjeno', praksa poslodavca je da sa svojim zaposlenima obnavlja ugovore na svakih godinu dana. Pretpostavljam da je neka vrsta kontrole u pitanju. S obzirom na to da u vasem tekstu stoji recenica "... ukoliko je ugovor o radu na određeno vreme zasnovan u suprotnosti sa odredbama novog Zakona o radu, smatra se da je radni odnos zaključen na neodređeno", interesuje me da li je u praksi moguce, nakon potpisivanja ugovora na godinu dana, dokazati da zaista nije bilo osnova za ugovor na odredjeno vreme i ostvariti prava kao stalno zaposlena? Konkretno me brine eventualno trudnicko i porodiljsko bolovanje.
Unapred hvala.
Pozdrav,
Petra
"Da li je moguće dokazati da zaista nije bilo osnova za ugovor na određeno vreme?". Ovo je baš pravno pitanje i mi ne bismo se upuštali u odgovor, nego bismo vas uputili na advokata.
Ako vas brine eventualno trudničko i porodiljsko bolovanje, situacija je takva da poslodavac može da vas zadrži najviše 24 meseca na osnovu ugovora na određeno vreme. Ukoliko u međuvremenu ostanete u drugom stanju, poslodavac je dužan da vam produžava ugovor aneksom do datuma povratka sa porodiljskog odsustva ili odsustva radi nege deteta koje dođe nakon porodiljskog odsustva. Nakon toga nema zakonskih smetnji da vam prestane radni odnos i poslodavac nije dužan da vas zaposli na neodređeno vreme.
Drugim rečima, probijanje roka od 24 meseca zbog porodiljskog ili trudničkog ne znači da poslodavac mora da vas zaposli na neodređeno vreme. Ali mora da vas drži u radnom odnosu na određeno makar do povratka sa istog.
Jel ce se menjati zakon u novoj godini u vezi sa nesmetanim radom i posle 24 meseca i prestanka zabrane zaposljavanja u javnom sektoru !? Hvala unapred na odgovoru.
Nemamo saznanja da će se zakon o radu menjati tokom 2017. godine po bilo kom osnovu. Ovo ima veze sa politikom Vlade i nadležnih ministarstava, tako da ne vidim da smo pomogli po ovom pitanju.
Ako bude nekih najava, možete ostaviti kontakt, pa ćemo vas obavestiti o izmenama.
Ovo je na žalost moguće, jer ste sa stanovišta Zakona o radu posle svakih 24 meseca zaposleni u drugom pravnom licu na određeno. Iako ekonomski, fizički, ostvarujete rad za NIS, pravno ste zasnovali ugovor o radu sa kako kažete lizing agencijom.
Obzirom da je na snazi i zabrana zapošljavanja u javnim preduzećima, možemo samo da konstatujemo da je ovo za vas neprijatno, ali ipak zakonsko rešenje.
Dobro tvrdi pravna služba. Dakle, jula 2014. godine stupio je novi Zakon o radu koji onemogućava sklapanje novog ugovora o radu na određeno vreme na drugom radnom mestu. Tako da je jedina opcija da vas poslodavac zaposli na neodređeno vreme (što je otežano zbog Uredbe o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru) ili da na vaše mesto zaposli nekog drugog sa istim kvalifikacijama.
Poslodavac je dužan da napravi i potpiše sa vama aneks ugovora o radu do prestanka razloga za vašim odsustvom tj. u vašem slučaju do povratka sa porodiljskog odsustva ili porodiljskog odsustva radi nege deteta (koje sledi nakon porodiljskog u nekim slučajevima).
Ugovor o radu nije isto što i ugovor o privremenim i povremenim poslovima. Period od 24 meseca odnosi se samo na ugovor o radu na određeno vreme. Pravo za zasnivanje radnog odnosa na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ne stičete nakon 24 meseca tih ugovora. Trudničko odsustvo nije obuhvaćeno ugovorom o privremenim i povremenim poslovima, mada ima reči o tome da se usvoji zakon koji će ovo predvideti, naročito zbog uredbe o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru.
Još jednom, ugovor o privremenim i povremenim poslovima nije ugovor o radu.
Ono što je nama sporno je da je poslodavac sa vama potpisao ugovor od 01.08 do 31.12, što znači duže od 120 dana, što je protivno članu 197 Zakona o radu.
Ničija pravna greška ne garantuje dodatna prava, nego vi imate prava da svako kršenje zakona po vašem mišljenju osporite pred nadležnom institucijom ili sudom. Za detalje i osnovanost kao i vaše šanse pri sporu ipak vas upućujemo na vašeg advokata.
Odgovor na hipotetičko pitanje: imate pravo na 24 meseca ugovora o radu na određeno vreme sa ili bez prekida kod istog poslodavca, bez obzira na koliko meseci je ugovor na određeno potpisan, a naravno može biti potpisan i 4x6 meseci. U tih 24 meseca ne računa se rad van radnog odnosa, u šta se računaju ugovor o privremenim i povremenim poslovima i ugovor o volontiranju.
Imate pravo da radite kao zaposleni na neodređeno vreme. Na određeno vreme više nemate pravo da radite.
Vi svakako imate pravo na tužbu, ali će vaša tužba možda biti neosnovana.
Pretpostavljamo da ste primljeni ste na određeno vreme. Ako jeste, onda je od značaja kad je potpisan prvi ugovor na određeno vreme nakon 29.07.2014. godine. Ako je od datuma potpisivanja prvog ugovora nakon ovog datuma prošlo više od 24 meseca, i imate ugovor na određeno vreme koji je potpisan nakon isteka tih 24 meseca, onda imate osnov za tužbu.
U suprotnom, vama je prestao radni odnos, a niste dobili otkaz (to je bitna razlika), i nemate osnov za tužbu.
Niste precizirali kakav ugovor o radu ste potpisali: na određeno ili na neodređeno. Pod pretpostavkom da ste na radili pod ugovorom na određeno vreme, verovatno je trenutni poslodavac primoran usled poštovanja člana 37 Zakona o radu (više puta citiran u ovim komentarima) da ne produži ugoovor nakon 24 meseca.
Ako imate novog poslodavca koji ni na koji način nije povezan sa novim poslodavcem, vi ćete imati ponovo mogućnost da budete 24 meseca zaposleni ugovorom na određeno vreme.
Ugovor na određeno vreme se može produžiti na više od 24 meseca ako je to uslovljeno povratkom osobe koju menjate sa porodiljskog odsustva. Dakle, i nakon perioda od 24 meseca u ovom slučaju ne znači da ste zaposleni na neodređeno vreme.
Ako bi bilo konkursa za isto radno mesto, vi biste mogli da se prijavite bez ikakvih smetnji. Ograničenja postoje od strane poslodavca u javnim preduzećima, koji bi u tom slučaju morao da ispoštuje Zakon o radu i da vas zaposli na neodređeno, što trenutno ne sme dok je na snazi uredba o nezapošljavanju u javnom sektoru..
Postoji varijanta da vas poslodavac angažuje po osnovu ugovora van radnog odnosa, kao što su privremeni i povremeni poslovi, ugovor o delu (ukoliko taj rad koji biste obavljali ispunjava uslove za ugovor o delu) itd.
Ukoliko niste na zameni nekog drugog ili ste na nekom projektu čije je vreme opravdano produžilo vaš boravak na tom radnom mestu, poslodavac je dužan da vam da ugovor na neodređeno. Više puta smo u ovim tekstovima citirali uslove člana 37 Zakona o radu, pa pročitajte pažljivo izuzetke. Ako ne pripadate nijednom od izuzetaka, postoji osnov da se već sada smatra da ste zasnovali ugovor na neodređeno vreme.
Imala sam ugovor o radu kod poslodavca u trajanju od dve godine, zavrsno sa 4.01.2017. (drzavna firma)
Po isteku istog, potpisala sam resenje o prestanku radnog odnosa.
Nekoliko dana kasnije (12.01.) saznala sam da sam u drugom stanju ( 6 nedelja).
Kazite mi, da li se clan 187 zakona o radu odnosi i na moj slucaj?
Poslodavac mi kaze da se ne odnosi jer ja nisam dobila otkaz nego mi je istekao ugovor.
Da li sam ja na neki nacin zasticena?
Pre svega čestitamo i držimo palčeve da se sve završi kako treba!
Što se tiče pitanja, vaš poslodavac je u pravu. Na žalost, vama je istekao ugovor o radu a niste dobili otkaz i onda se član 187 ne odnosi na vašu situaciju.
Pošto ste duže od 24 meseca ugovorom na određeno vreme, a bili ste na porodiljskom odsustvu, radni odnos vam je produžen do datuma povratka sa porodiljskog odsustvu. Nakon toga radni odnos vam ističe i poslodavac nema obavezu da vas ponovo zaposli.
Radim u JP skoro 6 godina na relativno istim poslovima na odredjeno vreme... Po novom Zakonu prvi ugovor sam sklopio 20.09.2014 godine, drugi, treci, cetvrti ... i te poslove obavljam do isteka posledenjeg potpisanog ugovora 30.03.2017 godine. Imao sam jedan predkid od malo vise od mesec dana... Zanima me Vase misljenje?
Po našem mišljenju, ako su sve okolnosti od značaja navedene, bez ozbira na prekid od više od 30 dana smatra se da ste vi već zaposleni na neodređeno vreme na osnovu člana 37 Zakona o radu, jer ste ostali da radite pet radnih dana nakon isteka od 24 meseca u odnosu na prvi ugovor po novom Zakonu o radu.
Malo je neobično da poslodavac nije primetio ovu okolnost, naročito u JP, postoji sigurno pravnik kojem je ova okolnost poznata, nije nam logično da je napravljen propust. Ali ako jeste, vi ste već zaposleni na neodređeno vreme.
Ako ste stalno potpisivali ugovor o radu na određeno vreme, proverite kad je potpisan prvi ugovor nakon 29.07.2014. godine . Ako je nakon tog datuma isteklo 24 meseca + 5 radnih dana, smatra se da ste zaposleni za stalno, sem u slučaju da ste na zameni nekog ili ste na određeno vreme zbog nekog projekta čiji rok je unapred poznat i opravdano je duži od roka kad vam ističe tih 24 meseca.
Malo je neobično da poslodavac nije primetio ovu okolnost, naročito u javnom preduzeću, gde pretpostavljamo da postoji pravnik kojem je ova okolnost poznata, pa nam nije logično da je napravljen propust ili postoji okolnost na koju nam niste ukazali usled koje ne bi važilo ovo što smo napisali u prvom pasosu.
Otvaranje bolovanja nije uslov za zadržavanje radnog odnosa. Niko vam ne bi prekinuo ugovor, nego bi poslodavac pustio da vam isteče ugovor o radu. Bilo bi vam plaćeno samo onoliko dana bolovanja dok ne istekne ugovor o radu.
radim u Opstinsku Upravu od 13.11.2013.god. na određeno vreme. Zadnje rešenje mi je na određeno do 01.03.2017. U ovom vremenu imala sam jedan prekid od dva meseca u 2016 (nisam radila januar i februar) i isto tako nisam radila JUL 2016. Sve ostalo ovo vreme sam bila u radnom odnosu. Ukupno sam imala 10 rešenja za radni odnos na određeno vreme (od po 1 do po 4 meseca najviše) i jedan ugovor o delu od 4 meseca (1 avgust 2016 - 30 novembar 2016). Zanima me vaše mišljenje za moj slučaj?
Poslodavac može da vas zadrži ugovorom na određeno najviše 24 meseca u odnosu na prvi ugovor koji je potpisan nakon 29.07.2014. godine. Prekidi kao i ugovor o delu tu nemaju uticaja.
Nakon toga može da vam ponudi ugovor na neodređeno ili da se potpiše neki drugi oblik saradnje koji nije radni odnos, ili da se razilazite.
Moguće je da dobijete ugovor o radnom odnosu zaključen na neodređeno vreme, ukoliko se ispoštuje Uredba o zapošljavanju u javnim preduzećima.
Uvek možete sudskim putem da tražite svoja prava, ali u ovom slučaju, predlažemo da se obratite pravniku koji će da analizira slučaj detaljno i on bi mogao da presudi da li sudska tužba ima osnova.
Ako ste imali ugovor na neodređeno vreme, jednostavno ćete nastaviti sa radom 20.02.2017. godine.
Ako ste imali ugovor na određeno vreme, pretpostavljamo da je on istekao, a poslodavac je po Zakonu bio dužan da vas zadrži do povratka sa porodiljskog odsustva. Nakon toga postoji opcija da će poslodavac da vam ponudi ugovor o radu na neodređeno vreme ili neki drugi oblik radnog odnosa, ili da jednostavno ne produži ugovor sa vama u skladu sa Zakonom o radu.
Ako ste radili bez prekida tokom perioda od 2007. - do 2013. godine, tad je važio stari Zakon o radu, i nije postojala obaveza zapošljavanja nakon 24 meseca rada na određeno vreme.
Takođe, poslodavac je mogao da menja radno mesto i da na taj način zasniva nanovo radni odnos.
Nemamo pitanje vezano za zdravstvenu knjižicu, samo konstataciju da je niste imali.
Na ovo pitanje smo već odgovorili dva pitanja više. Dakle, nema nepravilnosti, pod uslovom da je poslodavac napravio Aneks ugovora o radu kojim vam se produžava radni odnos na određeno do povratka sa porodiljskog odnosno posebne nege deteta.
Odsustvovanje sa rada usled porodiljskog odsustva ili odsustva radi posebne nege deteta nije osnov za prelazak u stalni radni odnos, u smislu da je poslodavac prekoračio rok od 24 meseca ugovora na određeno vreme.
Poslodavac može da produži saradnju sa fizičkim licem koje je bilo zaposleno po ugovoru na određeno vreme nakon 24 meseca po nekom drugom osnovu, pa između ostalog i po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, samo što se taj ugovor ne smatra ugovorom o radu nego posebnom vrstom radnog odnosa, pa ga ne možemo zvati "ugovorom na određeno" kako ste napisali.
Možete nastaviti sa radom pod ugovorom o privremenim i povremenim poslovima. Prekid duži od 30 dana po novom zakonu o radu ne smatra se osnovom za novi ugovor.
Možete nastaviti i sa radom dužim od 24 meseca, ukoliko je to iz opravdanih razloga, a najduže do prestanka tih razloga. Jedan od opravdanih razloga je i trudničko ili porodiljsko bolovanje koleginice, međutim, koliko nam je poznato, poslodavci iz javnih preduzeća se ne odlučuju za ovaj korak često zbog Uredbe o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru.
Da li ste ugovor od 24 meseca potpisali nakon 29.07.2014. godine ? Ako jeste, i ako nema nekih drugih okolnosti koje niste naveli, a koje utiču na naše mišljenje, onda bi po zakonu o radu trebalo da se smatrate zaposlenim na neodređeno vreme.
Ne vidimo da navedena okolnost - promena pravne forme preduzeća - menja uslove za zaposlenje.
Inače, po zakonu o radu, otkazni rok je 15 dana, nezavisno od vrste zaposlenja (određeno ili neodređeno), ali vi tu okolnost ne morate koristiti. Jednostavno, sačekajte datum isteka ugovora i slobodni ste.
Nije nam poznata ta okolnost oslobođenja od plaćanja doprinosa.
Ugovor se može potpisati na određeno vreme, ali onda mora da sadrži datum prekida radnog odnosa. U praksi se potpiše ugovor na npr 6 meseci ili godinu dana, pa se posle produžava ili se potpisuje novi ugovor na određeno vreme. Ukupan zbir svih perioda na koji su ugovori na određeno potpisani ne sme da bude duži od 24 meseca, sa ili bez prekida. Postoji i nekoliko izuzetaka, a jedan od njih je baš ovaj vaš slučaj - produženje ugovora na određeno do povratka porodilje na posao.
Po našem mišljenju, imate pravo, ali morate konsultovati još i nekog pravnika na ovu temu.
Bez obzira na trenutni status porodiljskog, zapošljavanje u javnim ustanovama ide teško, naročito što je osoba već zaposlena (bez obzira što je tehnološki višak, ali je zaposlena) u drugoj školi. Shodno zakonu o radu, radni odnos započinje danom koji je predviđen ugovorom o radu, a u njemu obično piše kad je zaposleni dužan da stupi na rad. I nije nam logično da bi neki poslodavac primio preko konkursa nekog zaposlenog koji je na porodiljskom bolovanju. Konkurs se raspisuje da bi se u dogledno vreme radno mesto popunilo i potreba za radnikom zadovoljila.
Tako da je verzija u kojoj bi neko ko je tehnološki višak u jednoj ustanovi a konkuriše za zaposlenje u drugoj ustanovi za vreme porodiljskog odsustva malo verovatna.
Tačno je. Pogledajte gornji tekst, u njemu piše zašto je tako. Za detalje, pogledajte član 37 zakona o radu.
Ugovor na određeno vreme sa ili bez prekida ne može trajati duže od 24 meseca. Dakle, nema uslova da vas vrate na ugovor na određeno vreme.
bila sam zaposlena u državnoj ustanovi dve godine i 8 meseci. Od toga dve godine i tri meseca pod ugovorima na određeno, koji su bili na 3, na 6, na mesec dana produzavani, i tako dve god i tri meseca. NIje pravljen prekid nijednog momenta. Onda me prebacuju u drugu firmu, tj agneciju preko koje sam angazovana,ali ostajem na svom radnom mestu i tako jos 5 meseci. Da li sam stekla uslov na ugovor na neodredjeno i da li je poslodavac prekriso zakon?
Hvala,
pozdrav
Niste naveli od kojeg datuma ste zaposleni na određeno vreme. Taj datum je bitan da bismo vam precizno odgovorili na pitanje.
Pod pretpostavkom da je prvo zaposlenje bilo pre 29.07.2014, i da je prvi ugovor važio 3 meseca, poslodavac nije prekršio zakon.
Prelazak u agenciju preko koje ste angažovani takođe ne znači da je poslodavac prekršio zakon.
Za vreme trudnoće i porodiljskog odsustva, poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Vana bi trebalo po zakonu da se ugovor na određeno vreme produži se do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Šta više, rešenje o otkazu ugovora o radu ništavno je ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato da ste otvorili trudničko ili ako vi u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavestite poslodavca da ste otvorili trudničko bolovanje i o tome dostavite odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara.
Dakle, upoznajte što pre poslodavca sa okolnosti da ste trudni i bićete zaposleni do isteka ne samo trudničkog, nego i porodiljskog odsustva.
Nema smisla da ta osoba konkuriše za novi mandat, jer je na porodiljskom odsustvu. Porodiljsko odsustvo podrazumeva odsustvo sa radnog mesta.
Odgovarajući organ pravnog lica može, ako je zadovoljan učinkom funkcionera da ponudi drugom licu da zameni postavljeno lice do povratka dotičnog lica sa porodiljskog bolovanja, što je po nama u skladu sa zakonom o radu.
Verovatno ste postavili 2x isto pitanje, pa je odgovor dat u prethodnom pitanju.
Koliko je nama poznato, nema zakonskih ograničenja da se vaša supruga odmah prijavi na konkurs u istoj firmi.
Jedino što vidimo kao sporno: ako je prošlo više od 24 meseci od prvog ugovora na određeno vreme, onda će moći da konkuriše samo ako se otvori konkurs za radno mesto na neodređeno vreme.
Niste precizirali kakve ugovore imate za tih 7 meseci. Pod pretpostavkom da su to ugovori o radu, i da nema nekih drugih bitnih činjenica koje niste precizirali, naše je mišljenje da su se stekli uslovi da budete zaposleni na neodređeno vreme, bez obzira na to što niste bili prijavljeni tih 7 meseci, obzirom da se ugovor o radu smatra zaključenim kad ga potpišu zaposleni i poslodavac.
Dakle, vi ste zasnovali radni odnos pre 24 meseca i nakon isteka tih 24 meseca i plus 5 radnih dana smatra se da ste zasnovali ugovor na neodređeno vreme.
Ovo po nama nije logično: ako je neko potpisao ugovor o radu na neodređeno vreme, on mora prvo da ga raskine, pa da potpiše nov ugovor o radu na određeno vreme. U vašem slučaju, koliko vidimo, dobili ste aneks ugovora o radu koji je potpisan na neodređeno vreme u kom se spominje da ste na novoj poziciji na određeno vreme.
Molimo vas da o ovom slučaju konsultujete vašeg advokata ili pravnika.
Kad ste potpisali prvi ugovor nakon 29.07.2014. godine ?
Pod pretpostavkom da je to bilo juna 2015. godine, vama će isteći 24 meseca rada na određeno u junu 2017. godine, bez obzira na prekid od 5 radnih dana. Ako vam se ugovor o radu ne produži, sve će biti po važećim propisima i vi svakako možete da tužite firmu, ali vaša tužba će biti neosnovana.
Zabrana zapošljavanja u javnom sektoru je većini poslodavaca iz javnog sektora muka, pa se oni snalaze tako što prave druge oblike radnog angažovanja, kao što su ugovor o privremenim i povremenim poslovima, autorski honorar, ugovor o delu itd.
Ugovor o privremenim i povremenim poslovima možete potpisivati u nedogled kako stoje stvari. Poslodavac će zaključiti ugovor o jednoj vrsti privremenog i povremenog posla najduže ne 120 radnih dana, a kad istekne taj ugovor, zaključiće drugi ugovor, ali za drugu vrstu privremenog i povremenog posla.
Postoji mogućnost prelaska na određeno i neodređeno vreme, ako poslodavac ispoštuje uslove svih ograničavajućih faktora, najpre:
Zakon o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru,
a potom i
Zakon o budžetskom sistemu,
Zakon o radu,
svoja interna akta
Ovo u praksi znači da treba da se pojavi upražnjeno radno mesto i da poslodavac dobije posebnu dozvolu Ministarstva da baš vas zaposli bar ugovorom na određeno vreme.
Prema članu 37 Zakona o radu, ugovor na određeno se može potpisati do 24 meseca sa ili bez prekida. Prema tome, po našem mišljenju, vaš poslodavac je već prekrišio ovaj član zakona. Molimo vas da se posavetujete sa nekim pravnikom koji bi mogao da da konačno mišljenje.
Prema Zakonu o radu, do produžetka radnog odnosa dolazi samo u slučaju trudničkog bolovanja ili bolovanja usled povrede na radu.
Unapred hvala
Ovo je baš kompleksno pitanje. Kako mi vidimo, po ugovoru koji ste potpisali na određeno vreme, potpisali ste ga do povratka zaposlenog na rad. Ovo bi značilo da ne možete da nastavite da radite posao, tj. da je vaš radni odnos završen. Međutim, obzirom da zaposleni nije sposoban za rad, može se smatrati da nije stupio na rad, pa je to vaša šansa. Obratite se pravniku ili advokatu, milslimo da imate šanse da se izborite za dodatno produženje radnog odnosa u zakonskim okvirima.
Radni odnos prestaje istekom datuma na koji je potpisan, ali u vašem slučaju, poslodavac nije dužan da vas zaposli na neodređeno vreme, jer nije prošlo 24 meseca sa ili bez prekida od datuma zaključenja prvog ugovora na određeno vreme.
Zato je naš savet: Brzo u pravnu službu po aneks ugovora. Ili ako vam ne daju aneks ugovora, vi ste slobodni da tražite drugi posao.
Hvala na odgovoru
Ugovor o radu prestaje istekom datuma perioda na koji je zasnovan. Zakonom nije specifirano da li je neko dužan da vas obavesti pismenim putem o isteku, ali bi to moglo biti predviđeno Ugovorom o radu , kolektivnim ugovorom ili Pravilnikom o radu u vašoj firmi. Ta dokumenta bi trebala biti vama dostupna.
zaposlena sam u javnom sektoru na određeno vreme od 2015.godine. Primljena sam zbog upražnjenog radnog mesta, međutim na svaka tri meseca potpisujem novi ugovor. U avgustu mi ističu dve godine staža u ustanovi, pa me interesuje da li nakon isteka dve godine automatski dobijam ugovor za stalni radni odnos?
Unapred zahvalna na odgovoru!
U avgustu ističu 24 meseca pod ugovorom o radu na određeno vreme. Nakon isteka tog roka, ako nije neki specijalan slučaj (npr. produženje roka zbog zamene opravdano odsutnog zaposlenog ili produženje roka zbog završetka nekog projekta ) poslodavac mora da napravi ugovor na neodređeno vreme ili da ne preduzme ništa, pa ste po zakonu ostali bez radnog mesta, bez štetnih posledica po poslodavca. Ako ste vi važan zaposleni, onda je moguće da vas zaposli preko ugovora o privremenim i povremenim poslovima, što se ne smatra ugovorom o radu.
U odgovoru na prethodni komentar ste rekli da "poslodavac mora da napravi ugovor na neodređeno vreme ili da ne preduzme ništa, pa ste po zakonu ostali bez radnog mesta, bez štetnih posledica po poslodavca". Možete li to da pojasnite, pošto u zakonu piše (član 36) "Ako je ugovor o radu na određeno vreme zaključen suprotno odredbama ovog zakona ili ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme"?
Hvala.
Upravo tako smo hteli i da predstavimo, samo ne član 36 nego član 37.
Dakle, ugovor o radu traje do roka do kojeg je zasnovan (član 175). Ako bi poslodavac pustio da ugovor istekne, ne bi imao nikakvu dalju obavezu, sem da "ne dozvoli" da se desi da zaposleni ostane najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koji je ugovor zaključen.
Ako je zaista poslodavcu stalo da taj zaposleni ostane u radnom odnosu, onda će ga zaposliti na neodređeno, a može i po nekoj drugoj vrsti ugovora, koji se ne smatraju zasnivanjem radnog odnosa, kao što je ugovor o privremenim i povremenim poslovima.
imam nedoumicu pa mi je potrebno vase mislenje.Radim u drzavnoj firmi na odredjeno vreme vec duzi niz godina.Prvi ugovor je potpisan 10.06.2013 bio je odredjeno vreme do povratka zaposlenog do 26.05.2014.Sledeci je od 19.6.2014 do 18.06.2015,pa zatim 25.6.2015 do 24.12.2015.Naredni je od 1.6.12016 do 30.06.2016,a zatim od 01.07.2016 do 30.06.2017.
Zanima me da li posle 30.6.2017 postoji osnov za neodredjeno vreme ili mogućnost produžetka Ugovora
Novi zakon o radu je stupio na snagu 29.07.2014. Po njemu, gleda se 24 meseca rada na određeno vreme sa ili bez prekida (po članu 37 Zakona o radu).
Dakle, prema onom što ste vi napisali, prvi ugovor koji ste potpisali nakon 29.07.2014 je ovaj od 25.06.2015. godine. Od njega se računa 24 meseca (sa ili bez prekida).
Nije jasno napisano da li ste i te ugovore na određeno potpisali zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog.
Pod pretpostavkom da jeste na zameni, onda ugovor može da se produžava na određeno vreme i nakon 30.06.2017. godine pod opravdanim razlogom - zamena privremeno odsutnog zaposlenog.
Pod pretpostavkom da niste na zameni privremeno odsutnog zaposlenog, po nama, vi 24 meseca rada na određeno vreme završavate 24.06.2017. godine. U Zakonu piše, ako zaposleni ostane da radi još 5 radnih dana nakon isteka roka ugovora na koji je zasnovan, smatra se da je zaposleni automatski zaposlen na neodređeno vreme.
Obzirom da ste vi potpisali ugovor do 30.06.2017, i pod pretpostavkom da je taj ugovor potpisan pod okolnostima pod kojima zakon ne dozvoljava produžetak ugovora na određeno duži od 24 meseca, prema nama, nema osnova za dalji produžetak rada na određeno vreme. Poslodavcu ostaje da vas zaposli na neodređeno vreme, ili da vas više ne zapošljava po ugovoru o radu, nego npr. po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ili što je još gore nikako.
U radnom odnosu sam na odredjeno vreme od 09.11.2015 sa ugovorima prvi na 3 meseca ostali su bili na po 6 meseci. Sad ovaj zadnji ugovor traje od 09.02.2017-08.08.2017 . Mene zanima jedna druga stvar trebao bu uzeti kredit banka dozvoljava i sa ugovorima ako ima godinu dana i duze ispunjavam sve uslove po ugovorima. E sad problem je u tome sto su na papiru koji popunjavaju u firmi oni stavili rad na odredjeno vreme i trajanje ovaj zadnji ugovor 09.02.2017-08.08.2017 a ne od 09.12.2015. Sad to je problem mene interesuje jel to greska do popunjavanja u firmi ili je neki drugi razlog u pitanju. Ja sam za svako novo potpisivanje ugovora prvo potpisivao otkaz pa novi ugovor o radu ugovori su vezivani dan za danom prekida nije bilo. Ovo pitanje postavljam da znam kako da se postavim ako u preduzecu budem imao problem da se ispravi taj datum ako oni smatraju da greska nije napravljena.
Nije greška do popunjavanja - ugovor o radu na određeno vreme se zaključuje na određeni period.Vi jednostavno banci dostavite sve ugovore o radu počev od 09.11.2015. To je poslodavac dužan da vam uruči pri potpisivanju ugovora.
Onda banci pokažite da nije bilo prekida i da ste zaposleni na određeno vreme.
Potpisao sam Ugovore o radu na određeno vreme od 05.12.2016. godine do 04.02.2017. godine i od 05.02.2017.godine do 04.06.2017. godine. Radio sam od 05.12.2016.godine do 02.06.2017. godine, jer mi je poslodavac dao usmeni otkaz, bez prethodne najave.Tokom navedenog vremena nisam koristio dane odmora.
Molio bih vas da mi odgovorite koja su moja prava obzirom da su dani odmora stečeni po osnivu Ugovora na određeno vreme a isti nisu iskorišćeni jer je poslodavac dao usmeni otkaz dva dana pre isteka Ugovora.
S poštovanjem
Poslodavac mora da vam da otkaz uručivanjem rešenja ili sporazumnim raskidom. Dakle mora postojati neki papir ukoliko se radni odnos raskida pre isteka roka za koji je zasnovan.
Po novom zakonu, za neiskorišćeni godišnji odmor sledi vam srazmerna naknada za onaj deo dana koji niste iskoristili. Npr. ako ste imali 20 dana godišnjeg odmora iz 2017. godine a neiskorišćeno je 15 dana, imate pravo na naknadu u visini od 15/20 od vaše prosečne bruto zarade iz poslednjih 12 meseci, umanjeno za porez i doprinose na teret zaposlenog.
i firma se zatvara u decembru ove godine, pa nakon isteka ugovora 1.07.2017. neće potpisivati novi ugovor sa mnom. Da li imam ikakva prava, mogu li da ih tužim za to što me nisu prijavili niti potpisali sa mnom ugovor na neodređeno vreme. Da napomenem i da sam u istoj firmi od 2005., samo što sam potpisivala autorske ugovore i dobijala platu iz Slovenije, sve do 2014.
Unapred zahvalna, Aleksandra.
Pošto autorski ugovor nije isto što i ugovor o radu, ne važe uslovi kao kod ugovora o radu. Dakle, ako ste mislili da je istekom više od 24 meseca rada po osnovu autorskog ugovora stečen uslov da se zaposlite na neodređeno vreme, na žalost to nije tako. Po nama, u ovoj situaciji nema osnova za tužbu.
Za detalje i eventualne osnove, obratite se pravniku.
Pre svega, zelim da pohvalim Vas trud i nesebicnu pomoc svima nama koji imamo odredjene nedoumice iz ove oblasti.
Naime, prvi ugovor o zameni zaposlene zbog porodiljskog odsustva, potpisala sam 11.8.2014. i glasio je do povratka zaposlene. Inace, u pitanju je javno preduzece. Ona se vraca na posao 15.6.2015. i necijom greskom ostajemo zajedno da radimo do 30.6.2015. kada je problem uocen. Dobijam na potpis resenje o prekidu radnog odnosa 30.6.2015. Pitanje je- Da li je u ovom slucaju prekrsen zakon, s' obzirom na to da sam ostala duze mimo navedenog roka u ugovoru?
1.7.2015. dobijam nov ugovor u trajanju od 3 meseca na odredjeno vreme zbog povecanog obima posla, a istovremeno zbog bolesti kolege. U medjuvremenu kolega odlazi u penziju.
Zatim slede jos 3 ugovora na po 3 meseca i jos jedan u trajanju najduze do 30.6.2017.
Ugovor na dalje ne zele da mi produze i dovode na moje mesto osobu koja je neobucena za takvu vrstu posla (laboratorija za mikrobioloska ispitivanja), a za ciju obuku je potrebno oko godinu dana.
Iz svega navedenog, ocigledno je da postoji potreba za tim radnim mestom.
Moje drugo pitanje je- Da li je u mom slucaju potpuno opravdano takvo ponasanje poslodavca i da li ja, kao samohrana majka trogodisnjeg deteta, bez ikakvih drugih prihoda,imam neka prava i neku vrstu zastite?
Izvinjavam se na opsirnosti i unapred zahvaljujem na odgovoru. Pozdrav
Htela bih jos samo da potvrdim situaciju u vezi prvog ugovora, koji je glasio do povratka zaposlene (gde ugovorom nije bio definisan nikakav datum). To znaci da je meni trebalo da se prekine ugovor 15.6.2015. kada se ona vratila na posao, sto nije ucinjeno, vec sam ostala do 30.6.2015. bez ikakvog pravnog pokrica. Da li je to znacilo da sam u tom trenutku imala osnov za ostanak na neodredjeno vreme? Jer sam prakticno ostala duze od 5 dana u odnosu na vreme kada je trebalo da mi se prekine ugovor? I ako je tako, da li je sada to vec zastareo slucaj?
Vezano za drugo pitanje- Da, dobro ste shvatili. Kod istog poslodavca sam od 11.8.2014. do 30.6.2017. ali su mi u pravnoj sluzbi u preduzecu rekli da se taj period zamene ne racuna. Htela bih samo da proverim da li je zaista to tako kao sto oni kazu? I da li su imali prava da me posalju na prinudni godisnji odmor?
Jos jednom se izvinjavam na opsirnosti i zahvaljujem na vasem utrosenom vremenu i zelji da pomognete.
Prvo pitanje: Oko ostajanja više od 5 dana bez pokrića je sledeće mišljenje: vi ste potpisali ugovor do 30.06.2015. Do tad ste i radili. U zakonu piše ovako: ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme. Okolnost vraćanja porodilje na posao koju ste menjali po nama tu nema uticaja.
Drugo pitanje: po nama period zamene privremeno odsutnog zaposlenog jeste izuzetak definisan zakonom, i onda se on ne računa u rok od 24 meseca, ali predlažemo vam, posavetujte se još sa pravnikom. To je tačka oko koje možete imati osnov za neki sudski spor.
Treće pitanje: Da li su imali prava da vas pošalju na prinudni godišnji odmor? Jesu, ukoliko je to urađeno u skladu sa opštim aktima poslodavca.
Poslusacu i Vas savet i kontaktirati nekog pravnika. Sad mi je svaka informacija strucnih lica dobrodosla. Hvala
To znači upravo to što ste rekli, da ste radili 15 dana duže od predviđenog roka. Obično se ugovori o radu potpisuju do nekog datuma, pa je ovo interesantan slučaj.
Kao što smo rekli, upućujemo vas sa ovim obrazloženjima kod pravnika pa vidite dalje sa njima. Jedino što je naša zamerka što ste tu okolnost trebali odmah da iskoristite.
ukoliko radnik napravi stetu firmi da li moze da dobije momentalni otkaz ili mora prvo opomena po osnovu povrede radne discipline?Kako nekoga ko je napravio ogromnu stetu firmi vratiti na radno mesto a nacinio je nemerljivo veliku stetu i ne postoji odnov da nastavi da radi.
Srdacan pozdrav.
Poslodavac svakako može dati momentalni otkaz zaposlenom koji je napravio grubu povredu radne obaveze, ali po nama time krši pravila zakona o radu. Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu zaposlenog pismeno upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje 8 dana od dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja.
Dakle, po nama: mora opomena, sa rokom od 8 dana, a u opomeni razlozi za postojanje osnova za otkaz ugovora i pouka o pravnom leku.
Detalje možete videti sa vašim pravnikom ili advokatom.
U članu 37 Zakona o radu ovo je jasno definisano:
Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca.
Prekid od 30 dana ne smatra se prekidom
Po nama, ovo znači da poslodavac ne može da zaposli jednog zaposlenog duže od 24 meseca ugovorom na određeno vreme.
Ključ je u izrazu "sa prekidima ili bez prekida". Dakle, ako su i duži prekidi od 30 dana, zbog odrednice "sa prekidima ili bez prekida" zakon ne dozvoljava da se zaposleni na određeno vreme zaposli duže od 24 meseca, sem u nekim specijalnim slučajevima, koje smo više puta već u ovim komentarima pominjali.
To lice može da bude zamenjeno drugim licem isto na određeno vreme do 24 meseca, a u ovom slučaju do povratka porodilje sa porodiljskog odsustva i dolaska na rad.
Po nama, nemojte da potpisujete novi ugovor koji je očigledno nepovoljniji za vas, naročito što ste potpisali već ugovor na 6 meseci. Na to imate pravo. Međutim, ako poslodavac preti nekim otkazom zbog nepoštovanja radne obaveze, obratite se pravniku.
Na određeno vreme ne možete. Možete biti zaposleni na neodređeno vreme, ili preko druge firme (npr. neka firma koja se bavi najmom kadrova) ili pak zaključiti ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa poslodavcem.
Prvo pitanje: Da li da radim ako će uskoro zabrana primanja u javnom sektoru da se prekine ne bi li sačuvala mesto?
Niko ne može reći dokle će trajati zabrana primanja, do nadležnog ministarstva, koje zabranu mora da ukine, i skupština da je izglasa. Dakle to je neizvesno.
Nevezano od toga, direktor ne može da vas otpusti dok ste na trudničkom i na porodiljskom, čak i na posebnoj nezi deteta nakog porodiljskog. Ali može bez ikakvih posledica da vam ne produži dalje ugovor na određeno, pošto će porodiljsko da se završi oko januara 2019. godine, ako to dobro vidimo na osnovu vašeg komentara.
Drugo pitanje: I može li direktor u međuvremenu dok sam na trudničkom ili porodiljskom a ukaže se prilika da mi da rešenje na neodređeno?
Ne sme da vam da rešenje na neodređeno, jer bi to značilo da vam je prekinuo ugovor na određeno vreme, pa zasnovao novi ugovor na neodređeno. Direktor mora da vam ponudi aneks ugovora o radu na određeno vreme dok se ne vratite sa porodiljskog ili sa posebne nege deteta. A kad se vratite, može da vam ponudi ili
1. ugovor na neodređeno, ili
2. da vas zaposli preko npr. privremenih i povremenih poslova, ili
3. da se vi zaposlite u nekoj firmi čija je delatnost najam radne snage, a onda da vaša škola plaća toj firmi (ovo je više teorija nego što je mogućnost).
Ali više ugovor na određeno vreme ne može da vam produžava, sem u slučaju da postoji neki projekat čije vreme je unapred poznato, i to samo do završetka tog projekta (i ovo je više teorija, čini nam se, bar što se tiče rada u osnovnim školama).
Sve u svemu, sigurni ste dok se ne vratite sa porodiljskog, a posle jedino što vam ide na ruku je ako vas direktor zaposli na neodređeno.
radio sam u jednoj zdravstvenoj ustanovi na odredjeno,placala me je opstina,a onda me je posle nekog vremena preuzeo republicki fond. Pre nekoliko dana,bez konkursa,aneksiran mi je ugovor na odredjeno i preinacen na ugovor na neodredjeno t.j. stalno zaposlenje. Pritom,Ministarstvo zdravlja je dalo saglasnost za novo zaposljavanje u mojoj zdravstvenoj ustanovi. Moje pitanje glasi,da li je takav nacin zaposljavanja na neodredjeno sproveden po zakonu,sa obzirom da nije bilo konkursa?
Hvala unapred.
Što se tiče zakona o radu, ne vidimo da je neki propis prekršen. Poslodavac ima pravo da se odluči da vas zaposli na neodređeno vreme nakon isteka ugovora na određeno vreme, a najdalje nakon 24 meseca (sem u nekoliko specijalnih slučajeva).
Što se tiče ostalih podzakonskih akata, molimo vas da kontaktirate pravnika.
Ima ugovor na 3 meseca pa me zanima, u koliko odbijem potpisivanje novog da li firma moze da trazi da odradim otkazni rok koji je nakon datuma otkaznog roka?
Koliko traje otkazni rok u slucaju 3 meseca rada u preduzecu? Da li moram ranije da obavestim preduzece da necu produzivati ugovor? I da li moram odraditi otkazni rok u koliko je prekid saradnje pre isteka ugovora a razlog napustanja je dobijanje posla u drugom preduzecu?
Hvala unapred na utrosenom vremenu.
Otkazni rok je definisan ugovorom o radu ili nekim opštim aktom vaše firme i firma ima pravo da traži da ga odradite ukoliko vi otkažete ugovor pre datuma do kojeg ste ga potpisali.
Ne morate da obavestite preduzeće da nećete produživati ugovor. Ugovor na određeno vreme ističe nakon 3 meseca u vašem slučaju i posle tog dana ste slobodni.
Ako prekidate saradnju pre isteka ugovora, morate da ispoštujete otkazni rok ili datum do kog je ugovor na određeno vreme potpisan, šta pre padne.
Po toj racunici sam radio 6 radnih dana bez novog ugovora.Da li to znaci da sam automatski stekao pravo za stalni radni odnos po clanu 37 iz zakona o radu iako su mi posle toga u narednih 8 meseci pravljeni novi ugovori na po mesec dana.
Ovo je baš pitanje za pravnike. Zavodni datum je dokaz da je ugovor tad zaveden, ali pitanje da li je to dokaz da ste vi tad primili taj ugovor. Možda je recimo pravna služba bila na odmoru, pa je tek tad stigla da zavede ugovor.
Datum na ugovoru je 13.09.2016. i po tom ugovoru vi radite bez prekida. Posavetujte se sa pravnikom ipak.
Radim u drzavnoj firmi vec vise od 6 godina sa dva prekida od 45 dana, (prekid 2012.i 2015.g)..
U trentutku donosenja zakona 29.07.2014.g bila sam u radnom odnosu (ug.o radu koji traje do 15.juna 2015.g), zatim je usledio prekid od 45 dana a onda novi ug.o radu koji traje od 31.jula 2015.g do 30.jula 2016.g. Nakon toga potpisala sam aneks ug.do isteka porodiljskog bolovanja koji se zavrsio 25.aprila 2017.g, a onda novi aneks ugovora koji je trajao do 30.jula 2017.g, sada sam dobila otkaz, salju me na biro i primice dr.osobu na moje radno mesto na odredjeno vreme (za koje inace postoji potreba).
Da li u r.s od 24 meseci po novom zakonu ulazi i staz pre prekida od 45 dana koji sam imala 2014/2015 godine?
Da li po vasem mislnjenju postoji osnov za dobijanje resenja na neodredjeno vr, ili je ovaj otkaz u skladu sa novim zakonom?
Po novom zakonu o radu računa se prvi ugovor koji je potpisan nakon 29.07.2014. godine, a to je u vašem slučaju ugovor potpisan 31. jula 2015. godine. Od tog ugovora je do 30. jula 2017. godine prošlo 24 meseca i prema tome poslodavac je postupio u svemu po odredbama zakona o radu.
Od marta 2011. godine do 30.07.2017.g radila sam u drzavnoj firmi na odredjeno sa dva prekida od 45 dana, i sada sam dobila otkaz (u pitanju su ugovori na odredjeno, godinu dana...).
U trenutku donosenja novog
zakona 2015.godine bila sam u radnom odnosu, ug na godinu dana koji je trajao od 16.06.2014. do 15.06. 2015.godine, zatim sam imala prekid pd 45 dana pa novi ugovor i aneks ug.bez prekida od 01.08.2015.g do 30.07.2017.god.
Da li imam osnova da pokrenem spor, i mogu li se nadati da ce me poslodavac vratiti na moje radno mesto, jer po napred navedenom imam duze od 2.godine staza od donosenja novog zakona? Ne znam samo sta se desava sa prwkidom od 45 dana i da li ce racunati i staz pre prekida?
Inace dosla sam na to radno mesto jos 2011.god kada je zena ispinila uslov za odlazak u penziju?
Hvala
Na žalost, nemate osnova da pokrenete spor. Niste dobili otkaz, nego vam je istekao ugovor o radu na određeno vreme.
Po novom zakonu o radu 24 meseca se gleda od trenutka potpisivanja prvog ugovora o radu koji je donet nakon jula 2014. godine, a u vašem slučaju to je ovaj ugovor od 01.08.2015. godine. Poslodavac je po nama postupio u svemu po zakonu.
Inače, prekid od 45 dana se računa u period od 24 meseca, ali kod vas nema uticaja.
Imam jos jedno pitanje
Da li nesto menja cinjenica da sam za vreme tog prekida od 45 dana 2015.god, izmedju ova dva ugovora, dolazila na posao, radila sa skracenim radnim vremenom od 4h, bez naknade a po pozivu poslodavca, od dokaza postoje izvestaji sa mojim imenom i datumima za taj period?
Hvala
To jeste osnov za neki radni spor, ali ne za spor povodom otkaza. U tom sporu možete se boriti da vam se naknadi ta šteta, a na vama i na vašem advokatu je da dokažete koja vam je šteta učinjena. Zato savetujemo da se obratite nekom advokatu po tom pitanju.
Po ovim činjenicama koje ste naveli, i pod pretpostavkom da ste sve vreme bili pod ugovorima na određeno vreme, imate pravo tražiti rešenje na neodređeno, obzirom da je isteklo 24 meseca rada pod jednim ili više ugovora o radu na određeno vreme.
zaposlena sam na određeno vreme (zamena privremeno odsutne do njenog povratka-porodilje) već više od 2 godine. Njoj je isteklo porodiljsko bolovanje ali se ona po isteku porodiljskog odsustva nije vraćala na posao nego sada koristi redovno bolovanje do 30 dana. Meni ugovor nije menjan nikako. Zanima me da li imam pravo na zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme, tj. da li se smatra da se ona vratila na posao onog momenta kada joj je isteklo porodiljsko odsustvo?
Nemate pravo na zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme, jer vam ugovor na određeno vreme traje 24 meseca u opštem slučaju, a specijalno, može biti produžen do povratka zaposlenog na radno mesto koje trenutno popunjavate. Ako porodilja dostavi dokaze da je na bolovanju (obična doznaka od lekara) to će biti dovoljno da se smatra da se vratila na posao tek kad su joj istekli svi osnovi po kojima je bila odsutna. Dakle, sam istek porodiljskog odsustva nije uslov za vaše zaposlenje na neodređeno vreme.
Po našem mišljenju, nije moguće. Nigde se radno mesto u Zakonu o radu ne pominje kao uslov za novi ugovor o radu.
Stav 4. istog člana kaže "Izuzetno od stava 2. ovog člana, ugovor o radu na određeno vreme može da se zaključi:" u tački 2: "2) za rad na projektu čije je vreme unapred određeno, najduže do završetka projekta;"
Zar ovo ne znači da ako se osoba zapošljava na projektu za koji se zna da će trajati npr. 48 meseci, ta osoba može biti zaposlena na određeno vreme na tih 48 meseci odmah? A ne 24 meseca, pa još produženje kao što ste napisali gore.
Po našem mišljenju, osoba može da se zaposli na određeno vreme od 48 meseci, samo ako je unapred poznato da će projekat trajati 48 meseci.
Pitanje je sledece ,kako cu ja da dokazem da je poslodavac zakasnio sa ugovorom,ako on jednostavno napise u ugovoru datum kao da mi ga je dao bez zakasnjenja?
i kojoj institucii bi ja trebao da se obratim u tom slucaju?
inace radim u istoj osnovnoj skoli na odredjeno vreme 4 godina, ugovori mi se produzuju na 2 meseca.
konkursa nema zbog zabrane zaposljavanja, iako je kolega na cijem sam mestu dosao, otsao u penziju.
Ovo je stvarno pitanje za pravnika ili nekog advokata.
Naše mišljenje je (ograđujemo se) da ako ste već potpisali ugovor o radu sa tim datumom kao da nije bilo kašnjenja, teško ćete da dokažete zakašnjenje.
Taj pravni akt se zove
UREDBA O POSTUPKU ZA PRIBAVLJANJE SAGLASNOSTI ZA NOVO ZAPOŠLJAVANJE I DODATNO RADNO ANGAŽOVANJE KOD KORISNIKA JAVNIH SREDSTAVA
Prema javno dostupnim informacijama, izašao je u Službenim glasnicima 113/2013, 21/2014, 66/2014, 118/2014, 22/2015 i 59/2015. To znači da je Uredba stupila na snagu još 2013. godine. Po našim informacijama, taj broj Službenog glasnika je izašao 20.12.2013. godine.
Osoba koja je u ovom slučaju zaposlena kao zamena pravnika, koji je postao direktor, može biti na toj funkciji najduže do povratka direktorke na radno mesto pravnika, dakle do isteka mandata kao direktora.
Za vreme porodiljskog odsustva direktorke, po našem mišljenju, osoba koje je sa mesta pravnika postala VD direktora, ona je samo vršilac te dužnosti, ali ne menja osnovno radno mesto pravnika (na neki način radi 2 posla) i nema osnova za zapošljavanje neke treće osobe na zameni upražnjenog radnog mesta pravnika.
Nevezano od ove specifične situacije, odgovor na pitanje: "Da li je moguće zasnovati radni odnos radi zamene drugog zaposlenog koji već radi na zameni?" po nama nema smetnji da se piše zahtev nadležnom Ministarstvu za popunjavanje tog radnog mesta, jer se nigde u Zakonu o radu ne pominje kakva je priroda zaposlenog koji je privremeno odsutan, tj. nigde se ne stavlja zabrana da je taj zaposleni koji treba da bude zamenjen zaposlen na neodređeno ili na određeno vreme.
Postovani,
radim u prosveti vec duzi vremenski period. Kontinuitet potreban za ostvarivanje ugovora na neodredjeno imam od 1.septembra 2015.godine, otkada mi nije prekidan staz. Svo vrijeme radim na nepunu normu (tj.nepuno radno vrijeme) zbog cega nemam pune 2 godine penzionog staza; ali posjedujem kontinuitet od 2 godine u istoj skoli. Moje pitanje glasi- da li imam pravo na transformaciju ugovora na neodredjeno?
Verovatno radite po osnovu zamene nekog zaposlenog koji je privremeno odsutan. U tom slučaju, vaš ugovor traje do povratka tog zaposlenog i onda ugovor koji je sklopljen na određeno vreme može trajati duže od 2 godine - najduže do datuma povratka tog privremeno odsutnog zaposlenog na posao.
Međutim, ako ne menjate nikog, plus ako je vaš ugovor o radu na određeno vreme istekao i vi ste ostali da radite na radnom mestu 5 radnih dana po isteku vremena na koji je ugovor zaključen, po nama ste već zaposleni na neodređeno vreme, na osnovu člana 37 Zakona o radu.
To što radite nepuno radno vreme nema uticaja na osnov za zaposlenje na neodređeno vreme.
5 dana, ako ste na probnom radu,
15 dana do 30 dana, ako ste zaposleni na određeno vreme.
Ugovor na neodređeno vreme možete dobiti, ali to zavisi od poslodavca. On nema obavezu da vas zaposli na neodređeno, jer je vaš status od 24 meseca kao zamene odavno istekao. Ugovor na određeno je već produžavan do 18.10.2017 i više se ne može produžavati.
Pošto je u pitanju državna ustanova, verovatan scenario je da će vam istekom ugovora 18.10.2017. prestaje radni odnos (dakle, ne dobijate otkaz, nego jednostavno, po prirodi stvari prestaje vam radni odnos).
Poslodavac može eventualno da vas zaposli na neodređeno, ako mu Ministarstvo da dozvolu, ili da vas zaposli po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima.
Poslodavac više ne može da pravi radni odnos na određeno vreme ni nakon prekida od 30 radnih dana. Možete se -zaposliti u drugoj firmi, opet na određeno ili neodređeno vreme, -ili poslodavac može da vas angažuje na neodređeno vreme u istoj firmi, -ili eventualno po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, što bi moglo trajati do 120 radnih dana u godini.
Nema zakonskih smetnji da trudnica radi, ali je pitanje njenog zdravstvenog stanja da li je to dobro.
Obzirom da je sprečena za rad iz objektivnih razloga, sa poslodavcem može pregovarati o novim uslovima, ali obzirom da se privremeni i povremeni poslovi obično ugovaraju po satu provedenom na radu, a trudnica neće imati tih sati, naknada za isplatu za dane kad nije radila će biti nula, i to za sve dane do isteka ugovora.
radim u privatnoj firmi i danas sam htela da produžim ugovor o radu na određeno vreme. Rečeno mi je da je to nemoguće i da mogu samo da produžim na neodređeno vreme. Interesuje me samo da li i kakvo rešenje o prestanku rada na određeno vreme treba(pošto mislim da mi je to danas rečeno)?
Hvala
Ovo je pravno pitanje i mi dajemo samo naše mišljenje sa ogradom. Prema Zakonu o radu, radni odnos prestaje između ostalog istekom vremena na koje je zasnovan. Dakle vaš radni odnos je već određen ugovorom na određeno vreme i po nama, nema potrebe za donošenjem rešenja o prestanku rada.
Može biti formulacija "najduže do" ukoliko se radi o izuzecima iz člana 37 Zakona o radu.
Izuzeci se odnose na projekat čije je trajanje unapred određeno, pa bi se moglo navesti "...najduže do završetka projekta " ili na primer, usled zamene privremeno odsutno zaposlenog, pa bi se moglo u ugovoru navesti "... najduže do povratka zaposlenog na rad".
Radim u osnovnoj školi vise od dve godine na određeno vreme. Na upražnjenom sam mestu( kolega je otišao u penziju). U ugovoru mi stoji da mi on važi do raspisivanja konkursa, odnosno do preuzimanja zaposlenog. U međuvremenu sam ostala u drugom stanju. Receno mi je da po isteku porodiljskog ne mogu da se vratim u skolu.
E, sad imam dilemu. U Zakonu o radu piše da ako osoba radi 5 dana duže od dve godine, da se smatra da radi na neodređeno vreme. Međutim, zabrana za zapošljavanje u javnom sektoru je još uvek na snazi. Ne znam do kada će trajati.
Ako možete da mi kažete koja su moja prava i da li postoji šansa da se vratim na svoje radno mesto po isteku porodiljskog?
Hvala mnogo.
Vaš ugovor o radu je na određeno vreme. On se produžava zbog statusa porodiljskog do datuma isteka porodiljskog odsustva, sem ako, u vašem slučaju, je to radno mesto i dalje upražnjeno i da i dalje, po statusu zaposlenja na određeno vreme ispunjen član ugovora koji govori da je važnost ugovora do raspisivanja konkursa odnosno do preuzimanja zaposlenog.
Ako su vam u školi rekli da ne možete da se vratite u školu na kon porodiljskog, verovatno da taj uslov više nije ispunjen. To se raspitajte.
Zakon o radu, član 37 koji ste čitali, odnosi se na situaciju kad biste vi nakon isteka radnog odnosa, nekim čudom, ostali 5 radnih dana da radite na radnom mestu, da vas poslodavac nije obavestio o isteku radnog odnosa, a vi imali dokaz da ste raj rad ostvarili i onda biste možda imali osnov za neku tužbu.
Ovako, kako mi vidimo, poslodavac po svemu postupa po zakonu.
Hvala jos jednom.
Mi možemo da damo samo ovaj savet: Raspitajte se da li je to upražnjeno radno mesto koje ste vi zauzimali sada popunjeno.
Ako u ugovoru piše da je vaš radni odnos ugovoren do datuma raspisivanja konkursa ili do preuzimanja zaposlenog, proverite da li je nastupio neki od tih slučajeva. Ako jeste, onda ostajemo pri odgovoru koji smo dali, jer ste vi takav ugovor potpisali, tj. vi ste saglasni da ćete biti pod ugovorom na određeno vreme do tog trenutka, i u tom slučaju, po nama, ne treba poslodavac da vas obaveštava da je taj trenutak zbog kojeg je vaš ugovor prestao da važi nastupio. Ali treba proveriti da li je taj trenutak nastupio. Jer ako nije nastupio, onda ste po nama, na osnovu ovog što ste napisali, i dalje u radnom odnosu, ali na određeno vreme. Ako taj trenutak jeste nastupio, ostajemo pri našem stavu.
Pošto mi nismo pravnici, predlažemo da na osnovu ovih informacija za dalje postupanje kontaktirate pravnika, koji bi mogao da pogleda detaljnije ugovor i da kaže da li postoji osnov da ste zaposleni na neodređeno.
Poslodavac ima pravo da ne produži ugovor o radu, ako ste na običnom bolovanju do 30 dana.
Na žalost, sada nije mnogo šta ostalo da se uradi: Pošto ste potpisali otkaz (ugovora or radu, ako dobro razumemo) vi imate svakako pravo na žalbu u roku od 60 dana od nastanka događaja, ali sumnjamo da bi ona na nekom sudu bila uvažena.
Ovo je pravno pitanje, pa vas upućujemo na pravnika. Sigurno da postoji mogućnost žalbe, ali u to ne bismo ulazili.
Poslednji ugovor na odredjeno radila sam 5 meseci i ostala trudna. Na to se nadovezuje trudnicko i porodiljsko bolovanje, zatim bolovanje radi posebne nege deteta. 10.1.2018. mi istice bolovanje i automatski dobijam otkaz. Da li imam pravo na stalni radni odnos? Obzirom da radim od 25.9.2015.do 10.1.2018.sto je svakako duze od 24 meseca.
Nemate pravo na stalni radni odnos, jer trudničko produžava ugovor o radu na određeno samo do datuma povratka na posao. Dakle, niste dobili otkaz, nego vam je istekao ugovor o radu na određeno vreme, koji je samo automatski produžen do datuma zaključenja trudničkog bolovanja.
Imate pravo na naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor.
U slučaju da se desi druga trudnoća, ako dobijete potvrdu (doznaku) od lekara o privremenoj sprečenosti za rad, dobićete prvo doznaku za kratko bolovanje (do 30 dana), a ono nije osnov za produženje ugovora o radu na određeno vreme.
Moje misljenje je da ukoliko do isteka bolovanja radi nege deteta dostavite dokaz o trudnoci poslodavcu, isti je u obavezi da sa Vama zakljuci novi aneks do isteka porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta. Ne zelim niposto na ovaj nacin da osporim ostale odgovore svm suport, jer se sa vecinom slazem, samo u ovom slucaju imam drugacije misljenje.
Poštujemo naravno vaše mišljenje kao pravnika, tj. stručnjaka u ovoj oblasti i ona su dobrodošla !
Dakle, sad ćemo da napravimo kratak osvrt gde je greška u našem stavu: Mi smo napisali da će zaposlena da dobije doznaku za kratko bolovanje u slučaju nove trudnoće, što u stvari i hoće da se desi, ali je to specijalna vrsta kratkog bolovanja, čiji je uzrok trudnoća, po zbog toga važi član 187, stav 1 Zakona o radu, koji ste i citirali. Prema tome, tada bi trebalo da usledi aneks ugovora o radu do povratka na rad, a taj povratak na rad će se desiti ili istekom porodiljskog odsustva ili ne daj bože prekidanjem trudničkog bolovanja.
Hvala na komentaru !
Postovani,
Treba da pocnem da radim za jednu firmu kao radnik na odrzavanju u koju prelazim iz druge firme gde mi se posao vodio kao majstor elektricar inace isti posao samo drugi poslodavac (sporazumni prelazak).Novi poslodavac mi je uskrato godisnji odmor za dva dana tj. izbrisan mi je posao sa povecanim rizikom za koji sam dobijao te dane.Da li to znaci da novi poslodavac sam vrsi procenu rizika radnog mesta i da za novi-stari posao netreba lekarsko uverenje?Inace posao nema i nije imao neke posebne rizike.
Iako to nema direktno veze sa ovom temom, naše kratko mišljenje je: Novi poslodavac samostalno ili uz pomoć ovlašćenog stručnog lica za poslove bezbednosti i zdravlja na radu vrši procenu rizika radnog mesta i u skladu sa tim određuje internim aktom dužinu trajanja godišnjeg odmora za pojedinačno radno mesto.
ministarstvo za rad objavilo je u sluzbenom glasniku 2012 god. za prijem radnika u domskom odeljenju za odrasle, pri centru za socijalni rad, novootvorena ustanova. Potom je nas zavod za zaposljavanje objavio konkurs po radnim mestima, na prijem na neodredjeno radno vreme. I po odabiru kandidata istakao spisak od 43 radnika. Od tih 43 radnika 7 njih je odmah dobilo resenje na neodredjeno radno vreme a ostalih 36, tako nam je saopsteno, da smo samofinansirajuci. Dobili smo resenje na odredjeno radno vreme i to na 6 meseci, pocev od 01.08.2012 god. do 31.01.2013 god. Posto dom nije poceo sa radom, ostali smo mi koji smo primljeni na odrzavanje i obezbedjenje doma. Urucena su nam resenja o ugovoru o radu pocev od 01.02.2013 god. na odredjeno vreme u trajanju do 6 meseci, nama 5 radnika koji smo nastavili sa radom. Medjutim trazili su da vratimo te ugovore a onda nam dali ugovor o delu sa punim radnim vremenom od 01.02.2013 god. do 31.12.2013 god.
Zatim su nam pored tog ugovora dali ugovore o privremeno povremenim poslovima sa punim radnim vremenom i to od 19.07.2013 god. do 31.12.2013 god. Prvim ugovorom o radu koji obuhvata 01.02.2013 god. do 31.12.2013 god., potpisali smo za isti period jos 2 ugovora. Sve te ugovore dobijali smo nakon 15 do 20 dana od dana kad bi datumski trebali da potpisemo. Znaci prolazilo je preko 5 radnih dana od potpisivanja novog ugovora. Sve do 31.10.2014 god. potpisivali smo razne ugovore od po 3 meseca, 4 meseca i na kraju proglaseni kao tehnoloski visak. Nakon uredbe o zabrani zaposljavanja u javnom sektoru primaju druge radnike koji nisu na spisku primljenih radnika na neodredjeno vreme, a nas ne vracaju na nasa radna mesta.
Posedujem fotokopiju ugovora o radu, koji su povukli, a onda nam urucivali druga.
Kakva prava imamo u svemu ovome, i da li imamo pravo pokretati bilo kakav postupak pred sudom?
Unapred zahvalni i zaljno ocekujemo odgovor. Hvala.
Vi svakako imate pravo da pokrenete postupak pred sudom, ali pošto je ovaj slučaj baš zamršen, morate pogledati svu dokumentaciju sa nekim pravnikom. Ovo nisu baš knjigovodstvena pitanja nego pitanja po kojim ne bismo da se izjašnjavamo preko odgovora na blogu.
Počela sam da radim po udovoru na odredjeno vreme od 06.11.2017godine. A ističe mi 05.02.2018.godine.Po struci sam Medicinska sestra-tehničar.Pa me zanima da li po zakonu moraju da mi produže ugovor o radu na 24 meseca.Unapred hvala.
Poslodavac ne mora da vam produži ugovor o radu na određeno vreme. Zato se ugovor o radu i zasniva na određeno vreme. Obostrano ste se sporazumeli da ćete biti zaposleni do određenog roka.
Poslodavac može da vam produži ugovor, ali ne mora. Ako vam produži ugovor o radu, ne sme da vam produžava ugovor o radu na više od 24 meseca sa ili bez prekida.
Ako vam izabrani lekar odobri bolovanje usled održavanja trudnoće, imaćete pravo na bolovanje do kraja trudnoće, obzirom na član 187 Zakona o radu koji kaže:
Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu.
Srećno i čestitamo :) !
Ovako kako ste predstavili stvari bez uvida u pojedinosti, mogli bismo reći da imate.
Međutim, niste naveli razlog zašto su ugovori o radu produžavani, tj. da li je to povodom završetka nekog unapred poznatog projekta ili do zamene privremeno odsutno zaposlenog? U tom slučaju, ne biste imali prava na radni odnos na neodređeno vreme, nego bi vam status rada na određeno trajao dok se ta poznata okolnost ne završi.
Hvala
Niste naveli da li se radi o javnom preduzeću ili ne, pa ne možemo dati precizan odgovor, ali evo našeg mišljenja.
Ako nije jedno preduzeće, onda sigurno ne postoji nikakva smetnja da se na to radno mesto zaposli novi zaposleni.
Ako jeste javno preduzeće, onda imate one procedure da pišete prvo nadležnom Ministarstvu potrebnu dokumentaciju, i tek na osnovu njihovog odobrenja možete zaposliti novog zaposlenog. To što je zaposleni koji je odsutan na neplaćenom odsustvu ne utiče na ovaj proces. Kad je neko na neplaćenom odsustvu, njemu ni ne teče staž, na neki način, on nije uopšte zaposlen kod vas što se tiče prijave rada.
Ako ste dobro naveli sve činjenice, Prema članu 37 Zakona o radu vama bi u tom slučaju isteklo 24 meseca rada na određeno vreme i poslodavac bi bio u prekršaju.
Imate pravo na odmor, nezavisno od statusa zaposlenja. To pravo vam je propisano Zakonom o radu.
Po struci sam lekar. Radila sam u Domu zdravlja u jednom gradu od 12.05.2016. do 15.05.2017, na osnovu ugovora o radu na odredjeno vreme radi zamene koleginice na odsustvu zbog trudnoce, porodjaja i nege deteta. Njenim povratkom na rad meni je istekao ugovor. Zbog promene bracnog statusa preselila sam se u drugi grad. Kao novi lekar u gradu tesko da cu moci u startu dobiti posao na neodredjeno. Moje pitanje bi bilo: da li sa zaposlenjem u nekom drugom Domu zdravlja ili bolnici pocinje da se racuna ovih 24 meseca, posto je drugi poslodavac, ili mi se racuna i ovih godinu dana, buduci da su to javne ustanove koje se placaju iz Fonda? Zbog recenice "sa prekidima ili bez prekida" imam jos jedno pitanje. Ako bih ja na primer pocela da radim 1.3.2018. na odredjeno vreme od 6 meseca do 1.9.2017. pa posle toga ne radim godinu dana, i ponovo zasnujem radni odnos 1.9.2019. da li ja imam pravo jos 6 meseci da radim kod istog poslodavca na odredjeno ili godinu i po dana? Da li se 24 meseca racuna od datuma prvog ugovora kod poslodavca ili se mora provesti na radu 24 meseca? Oprostite zbog ovako opsirnih pitanja, ali razumecete me, kada nam istekne 24 meseca rada na odredjeno vise ne mozemo dobiti ugovor na odredjeno, ali ne mozemo ni na neodredjeno zbog zabrane zaposljavanja u javnom sektoru. Unapred hvala na odgovoru. Pozdrav!
Prvo pitanje: po našem mišljenju, sa zaposlenjem u drugom Domu zdravlja počinje ponovo da se računa ovih 24 meseca.
Drugo pitanje: Imate pravo da radite još 6 meseci kod istog poslodavca, baš zbog dela rečenice "sa prekidima ili bez prekida".
Razumemo vaše opširno pitanje i naročito situaciju u kojoj se nalazi javni sektor. Dosta pitanja ima baš na ovu temu i u komentarima na ovaj članak, pa možete pažljivo pročitati iste jer mislimo da će vam biti od koristi.
Na našu žalost, nemate prava na zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vreme, jer je ovaj izuzetak predviđen Zakonom o radu. Poslodavac je bio dužan da vam produžava radni odnos (pravno rečeno - ponudi Aneks za produženje ugovora na određeno vreme) 2 puta zbog porodiljskog odsustva, ali sa datumom do isteka vašeg porodiljskog odsustva.
Dakle, istekom porodiljskog bolovanja, smatra se da je vaš radni odnos na određeno vreme završen, i poslodavac nema više obaveza prema vama.
Sa poslodavcem imam potpisan ugovor na odredjeno vreme od 2 godine (5.5.2016-5.5.2018)
Da li po isteku ugovora,poslodavac može da mi produži ugovor na neodređeno vreme i koji bi mogli biti njegovi razlozi da to ne uradi,ukoliko uzmemo u obzir da je sve generalno u redu!
Takodje bih bi pitala koji su argumenti na mojoj strani,za ostanak na poslu.
Poslodavac ima mogućnost da vam ponudi nov ugovor, ovog puta na neodređeno vreme.
Na žalost, poslodavac ne mora da ima ni jedan razlog da to uradi ili ne uradi. Kako je po Zakonu o radu osmišljen koncept ugovora na određeno vreme - međusobne obaveze iz ugovora na određeno vreme između zaposlenog i poslodavca prestaju datumom isteka ugovora na određeno vreme.
Vaši argumenti za ostanak su najpre u vašim rezultatima kao zaposlenog, ali argumente u pravnim osnovama baš i nemate previše, sem da se dodatno produži ugovor na određeno vreme i van tih 24 meseca, i to samo u nekim specijalnim slučajevima, predviđenim članom 37 Zakona o radu (možete ih pročitati u gornjim komentarima).
Po našem mišljenju, pripravnički rad je rezervisan samo sa slučaj da prvi put zasnivate radni odnos, a vi ste napisali da ste radni odnos zasnovali 2 godine pre toga, pa nam to nije jasno.
Drugo, pripravnički staž je prema Zakonu o radu najduže godinu dana, a u vašem slučaju je ako dobro razumemo trajao 2 godine, pa nam ni to nije jasno zašto je tako bilo.
Konačno, Ugovor o radu na određeno vreme se zasniva najduže na 24 meseca, sem u nekim posebnim slučajevima, a kod vas bi moglo da bude najbliže zbog projekta, čije je vreme završetka unapred poznato. Ni to nam nije jasno da li je u pitanju kod vas.
Ipak, da vas ne bismo ostavili bez odgovora, evo ukratko našeg mišljenja: Ugovor na određeno vreme mogu da vam produžavaju dok se ne završi projekat za koji se unapred zna kad mu je kraj. Povećan obim posla nije osnov za produžavanje ugovora na određeno više od 24 meseca.
Nakon pripravničkog staža, po nama, ne bi trebalo da se računa poseban ugovor ispočetka, ali nakon stupanja izmena Zakona o radu iz 2014. dakle od januara 2016. se počinju računati 24 meseca.
Niste naveli pod kojim okolnostima je ugovor trajao duže od 24 meseca. Pod pretpostavkom da je vaš ugovor na određeno vreme produžavan po zakonskom osnovu (a ne sumnjamo da je tako, jer je u pitanju Osnovni sud), onda morate imati rešenje i razlog prekida radnog odnosa. Pošto ni to niste naveli, predlažemo da se obratite pravniku ili advokatu koji bi konkretno pogledao dokumentaciju i dao predlog.
Svakako, uvek se možete žaliti, ali taj rok je 60 dana od dana nastupanja rešenja, pa požurite.
Da li se u skladu sa Novim Zakonom radniku koji je primljen u radni odnos na odredjeno vreme radi zamene trudnice i potom porodilje, sav taj staz na zameni ne racuna u maximalnih 24 meseca nakon kojih bi trebalo da se ili prekine radni odnos ili zasnuje radni odnos na neodredjeno vreme? Ili nakonon 24 meseca zamene poslodavac tog radnika mora da primi na neodredjeno. HVALA.
Pozdrav,
Miroslav
Delimično ste u pravu.
Prvo, sav taj staž na zameni se računa u 24 meseci rada pod ugovorom na određeno vreme, ali poslodavac može da produži ugovor na određeno vreme toj osobi koja je na zameni do datuma povratka porodilje na rad (makar ta porodilja bila i pet puta zaredom trudna bez prekida). Dakle, teoretski radni odnos na određeno može da se produžava u ovom slučaju u nedogled, ali je završen jednom kad se porodilja koja je bila odsutna vrati na posao.
Ne prepoznajemo ni jedan član zakona niti podzakonski akt po kojem ovo što ste napisali važi.
Ne bismo komentarisali osnov za tužbu, za to služe advokati i pravnici, koji bi vam svakako tražili svu dokumentaciju, pre no bi dali svoju procenu.
Niste naveli ni da li ima specifičnih okolnosti vašeg zaposlenja i ostanka 45 meseci, npr. da li ste toliko zaposleni zbog produžetka roka završetka nekog projekta? U tom slučaju na primer, ne bi bilo osnova za tužbu.
Sistematizacija radnih mesta je pravni akt društva, ali mora biti sačinjen u skladu sa važećim propisima, koje sudovi vrlo dobro poznaju.
radim kod poslodavca već duže od 24meseca i 5 dana, obzirom da sam krajem prošle godine ostala trudna to sam i rekla poslodavcu posle par meseci. Do danas nisam uzela nijedan dan trudničkog niti porodiljskog bolovanja i neću ga koristiti do polovine jula kako mi to i zakon nalaže. Po zakonu bi trebala da dobijem ugovor za stalno jer nisam na bolovanju već radim puno radno vreme, međutim, kao trudnicu su me diskriminisali i dali neki ankes ugovora do povratka sa bolovanja na kojem ja trenutno nisam. Da li poslodavca mogu da tužim za kršenje zakona? I ukoliko mogu, šta gubim a šta dobijam time. Moram da naznačim da će mi to biti treće dete i da ću biti odsutna 2 godine.
Ako je sve tako kao što kažete, ima osnova da potražite svoja prava pravnim putem. Međutim, mi bismo vas uputili na advokata koji bi u slučaju pravnog spora trebalo da ima sve detalje.
Poslodavac postupa u skladu sa zakonom. Prilikom prve trudnoće vi ste imali tekući ugovor o radu na određeno vreme, tokom čijeg trajanja je nastupila privremena sprečenost za rad usled otvaranja trudničkog bolovanja. Tokom trudničkog i porodiljskog odsustva je istekao ugovor o radu na određeno vreme i pravljen je aneks ugovora o radu do povratka na posao. Ako je taj slučaj (odsustvo zbog prvog deteta) završen, otvara se novi ugovor o radu na određeno vreme, ovog puta pre no ste doneli papire od lekarske komisije za otvoreno bolovanje. Neko vreme ćete raditi, dok ne otvorite porodiljsko bolovanje i za to vreme morate da imate ugovor o radu (na određeno ili neodređeno, u vašem slučaju, verovatno na određeno). Kad budete otvorili porodiljsko, opet ćete dobiti aneks ugovora na poslednji tekući ugovor o radu do datuma povratka sa porodiljskog. Jednostavno, tako se radi sa papirima.
Da li ikako možete da ostanete bez posla: shodno Zakonu o radu, ne možete, dok se ne vratite sa porodiljskog odsustva.
Nije dovoljno precizno opisan slučaj. Pre svega, piše da vam je ugovor istekao maja 2017. godine. Pod pretpostavkom da vam je ugovor istekao 4. maja 2018. godine, kao i pod drugom pretpostavkom da ste dobili potpisano rešenje o godišnjem odmoru, a ne rešenje o naknadi za neiskorišćen godišnji odmor, smatra se da ste u radnom odnosu bar do 28. maja te godine koje vam je ugovor istekao, te da ste 2 godine i 23 dana radili na određeno vreme. Malo je sporno sledeće tumačenje Zakona o radu:
... ako zaposleni ostane DA RADI kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme.
Po našem mišljenju, vi niste radili, nego ste bili na godišnjem odmoru, ali ako se boravak na godišnjem odmoru može smatrati radom, onda je ispunjen uslov da ste vi zasnovali odnos na neodređeno vreme.
Vi naravno uvek možete da podnesete tužbu i da povedete sudski spor, ali vam pre svega savetujemo da odete kod advokata ili da vam preporučimo nekog.
Advokat bi trebalo da pogleda sve okolnosti i da vam da procenu da li ima osnova za tužbu.
A da, potpisujem ono sta vec za odmor na 21 radni dan, a idem na odmor 10 dana, sa tim sto mi poslodavac racuna i subotu kao radni dan?!
Od stvari koje ste naveli, prijavljivanje na po 3 meseca bez obzira na pauzu je u okviru Zakona. Za ostalo - nema tu šta puno da se objašnjava. Ako su ovo činjenice koje ste naveli, i ukoliko smatrate da su vam prava uskraćena, obratite se advokatu za pravnu zaštitu.
kao kriterijum za uvecanje zakonskog minimuma godisnjeg odmra uzima se radni staz.
Kod poslodavca utvrdjeno je da na 5 godina staza dobija se 1 dan godisnjeg odmora.
Da li se uzima u obzir staz kod svih predhodnih poslodavaca ili samo kod trenutnog poslodavca koji upucuje na odmor tog zaposlenog.
Zapsolni ima 14 godina staza,,10 godina kod prethodnih poslodavaca a 4 godine kod postojeceg poslodavca.
Hvala
Ovo je problem do definisanja internog akta poslodavca (obično Pravilnik o radu i Pravilnik o sistematizaciji radnih mesta).
Zakon o radu propisuje minimum dana godišnjeg odmora, ali ne propisuje kriterijum uvećanja zakonskog minimuma.
Dakle, ako je u internim aktima to eksplicitno definisano, imaćete i eksplicitan odgovor i zato ne možemo dati precizniji odgovor.
Ne možemo odgovoriti na ovo pitanje, jer je ovo vaš konkretni pravni slučaj, samim tim što je slučaj već došao do apelacionog suda, smatramo da nije u redu da se izjašnjavamo.
Inače, ohrabrujemo i vas i ostale čitaoce da ako smatraju da imaju uslova da svoja prava potraže uz pravnu zaštitu odgovarajućeg advokata.
Pozdrav zena je potpisala ugovor o radu na odredjeno vreme kao zamena zene koja je na porodiljskom. Zanima me jel ona ima prava na trudnicko i porodiljsko dok je pod tim ugovorom kao zamena. Hvala
Pošto je u pitanju ugovor o radu, bez obzira da li je na određeno ili neodređeno vreme, i bez obzira da li je zamena nekoj drugoj zaposlenoj koja je već na porodiljskom odsustvu, toj zaposlenoj pripadaju sva prava iz zakona o radu i zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, pa stoga i prava na trudničko i porodiljsko bolovanje.
Ništa se ne mora, ali vaša ugovorna obaveza je da se pojavite na poslu onog dana koja je je ugovorom propisana.
Ako biste hteli da radite i ranijih dana od datuma početka stupanja na rad, možete i to, ali poslodavac nema ugovornu obavezu da vas za taj rad isplati.
Radim već osam godina u jednoj osnovnoj školi kao nastavnik engleskog jezika, sto je moja struka. Svih osam godina sam zamena koleginici koja je na tom radnom mestu primljena za stalno 2009. I odmah potom ostala u drugom stanju , udala se i preselila u drugi grad. Kada jjoj je isteklo trudnicko i porodiljsko, uzela je bolovanje radi nege deteta. Ponovo je zatrudnela i rodila drugo dete, bila na trudnickom, porodiljskom i bolovanju radi nege deteta. Zateudnela je i treći put , uzela trudnicko, porodiljsko i bolovanje radi nege deteta. Sve to traje osam godina. Svih osam godina se ni jednom nije pojavila na poslu . Vreme između bolovanja i odmora popunjava bolovanjima iz razlicitih razloga. Jedno od njih je dobila i po preporuci od psihijatra gde je naznačena izvesna šifra sa kojom nikad više ne bi smela raditi u školi. Svih osam godina živi u drugom gradu.
Poslednje porodiljsko joj je isteklo pocetkom februara ove godine. Od tada je već imala jedno bolovanje i koristila odmor od prošle godine. Onda je ponovo otišla na bolovanje i sada hoće odmor od ove godine . Meni je rečeno od strane mog poslodavca da kada bude uzela odmor, prekinuce mi radni odnos jer po zakonu o radu iz 2017.ne mogu menjati nekog ko je na odmoru. Takođe ne mogu meni dati rešenje o korišćenju odmora već će mi ga isplatiti a ja ostajem bez posla.
Mene zanima da li koleginica ima pravo na odmor iako se na poslu nije pojavila ni jednom za ovih osam godina? Da li je tačno da na odmor imaju pravo osobe koje na poslu provedu minimum 20 radnih dana?
Hvala unapred j nadi da ćete mi pomoći ,
Srdacno,
Milena
Koleginica ima pravo na godišnji odmor iako se na poslu nije pojavila ni jednom za ovih osam godina.
Pravo na odmor nije uslovljeno minimumom od 20 radnih dana, nakon povratka sa odsustva, nego zaposleni stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca. Pošto je koleginica zasnovala radni odnos pre vas, a ne sada, povratkom na rad, onda nema uslova koji navodite.
Tačno je da ako ste na ugovoru na određeno vreme, vama taj ugovor ističe danom kad se koleginica stupi u rad, makar to bio i godišnji odmor.
Ugovor o radu na određeno vreme traje do 24 meseca sa ili bez prekida . Specijalno, u nekim slučajevima može da traje i duže, ako su unapred poznate okolnosti pod kojim je produžen.
Jedan od tih slučajeva kaže da ugovor o radu na određeno vreme može da traje i duže od 24 meseca ako poslodavac radi na projektu čiji je kraj unapred određen, što čini nam se, nije vaš slučaj.
Ne bi trebalo da možete da dobijete. Možete eventualno da dobijete aneks postojećeg ugovora, ako ste nekom na zameni ili je u vašoj firmi u toku projekat na kome baš vi radite kome je unapred poznat datum završetka u budućnosti.
Ima još par izuzetaka, koje ne verujemo da bi važili za vašu situaciju.
Poslodavac ne mora da vam da ugovor o radu na neodređeno vreme, jer je po zakonu o radu vaš ugovor potpisan na određeno vreme. Tačno je da ističe tih 24 meseca na određeno vreme, ali je zbog okolnosti da ste na porodiljskom odsustvu vaš ugovor na određeno produžen do trenutka dok se porodiljsko ili nega deteta ne završe. Kad se završe, automatski se završava i vaš ugovor o radu na određeno vreme (iako je trajao duže od 24 meseca).
Na žalost, poslodavac nije dužan da vam ponudi nov ugovor o radu, jer je u svemu postupio prema važećim propisima.
Pročitajte član 37 Zakona o radu. U njemu je definisan rad na određeno vreme. Isti član se citira u nekom obimu i u ovim komentarima, pa pročitajte pažljivo šta tu piše.
Konačno, oko vaših prava na zaposlenje morate se obratiti pravniku ili advokatu, koji će sagledati prvo sve činjenice, pa onda odabrati opciju najbolju po vas.
Prestaće vam radni odnos ako se koleginica vrati na posao. Ako se koleginica ne vrati na posao, isteći će vam ugovor o radu zaključen na određeno vreme. U tom slučaju postoje 3 mogućnosti: poslodavac će vam
ili ponuditi nov ugovor o radu na određeno,
ili ponuditi nov ugovor o radu na neodređeno vreme,
ili vam neće ništa ponuditi.
Teoretska je i četvrta mogućnost, a to je da vam ponudi ugovor van radnog odnosa (npr. po ugovoru o delu, po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima).
Nije dovoljno detaljno opisano pod kojim ste uslovima u julu 2017. godine nastavili da radite na određeno, kao zamena koleginici na bolovanju, ali ovako kako mi vidimo, to jeste opravdan izuzetak propisan u članu 37 zakona o radu, jer ste menjali koleginicu do njenog povratka na posao.
Dakle, u tom slučaju, ugovor na određeno može da se zaključi na više od 24 meseca, ako nema još detalja koji mogu da utiču na promenu našeg mišljenja.
Vi svakako imate prava da tražite objašnjenje od pravne službe vašeg poslodavca, a ako istim niste zadovoljni, mi savetujemo da se obratie vašem pravniku ili advokatu.
Pretpostavimo da je poslodavac je zasnovao sa vama ugovor o radu na određeno vreme. Vaše međusobne obaveze prestaju danom isteka tog ugovora. To znači da ni on nema obaveze prema vama, a ni vi prema njemu.
Poslodavac je dakle ispoštovao u svemu Zakon o radu i vaša prava su u tom slučaju mala. Predlažemo da kontaktirate vašeg pravnika ili advokata za dalje pravne savete.
Naše mišljenje je: ovde prava na ispravku obračuna zarade ima koleginica, jer joj je pogrešno obračunata zarada (po onom što vi pišete).
Što se tiče vas, u eventualnom sudskom sporu bi se uzele u obzir okolnosti vašeg zaposlenja na određeno vreme zao zamena za privremeno odsutnu koleginicu, u kom slučaju je propisan izuzetak u skladu sa članom 37 zakona o radu zapošljenja na duži rok od 24 meseca. To što je koleginici pogrešno obračunata zarada za redovan rad, a ne za bolovanje po nama nije dovoljan dokaz da je ona radila, jer je uredno donela doznake od zdravstvene ustanove.
Da je koleginca stvarno radila, onda bi po nama bilo osnova za ostvarivanje prava za rad na neodređeno vreme, oko čega dajemo samo neobavezujuće mišljenje i u tom slučaju bismo vas uputili na pravnika koji bi detaljnije sagledao sve činioce ovog slučaja.
Radim u jednoj fabrici. Skoro mi je istekao ugovor od dve god, i produzili su mi ugovor na dva meseca da radim na nekom projektu.
Moje pitanje je, sta posle ta dva meseca kada mi istekne taj ugovor, koje su dalje mogucnosti, jel mi prave prekid ili mogu opet da mi na odredjeno produze ugovor, ili nesto trece ?
Kad istekne ugovor, poslodavac vam može ponuditi rad na neodređeno vreme, a može vam prestati radni odnos.
U tom slučaju, može vas angažovati po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima(češća situacija) ili npr. ugovoru o delu (ređa situacija). Ali ako poslodavac nema potrebe za vašim angažovanjem, može jednostavno da vam prestane radni odnos i onda se vi samostalno morate potruditi da nađete drugi posao.
Koliko vidimo scenario: Prvo bi trebalo da raskinete sadašnji ugovor na neodređeno vreme, i to sporazumom. Onda bi se stekli uslovi da se potpiše novi ugovor, ovog puta na određeno vreme. Onda, kad vam istekne ugovor na određeno vreme, vi formalno treba da se prijavite na biro za nezaposlene i po tom osnovu biste primali novčanu naknadu. Po nama, to jeste zakonski izvodivo, uz napomenu, da ako bi vam sadašnji direktor sad dao otkaz, dok ste pod ugovorom na neodređeno vreme, morao bi još da vam isplati i naknadu za godine rada provedene u toj firmi.
Predlažemo da se obratite svom pravniku ili advokatu.
Cula sam da ce u mojoj firmi od prvog Janura potpisivati ugovore na određeno, ja sam vec 14 godina prijavljena na neodređeno, zanima me dal poslodavac posle 14 godina ima pravo da mi da potpisem ugovor na određeno?
Hvala
Veliki pozdrav,
Ako ste prijavljeni na neodređeno, onda je vaš status zaposlen do daljnjeg. To znači da prvo morate da sporazumno raskinete radni odnos, da biste se ponovo prijavili u radni odnos na određeno vreme. U tom smislu, ako postoji obostrana volja, poslodavac ima pravo da vam da da potpišete ugovor na određeno. Dakle, prvo morate da raskinete postojeći radni odnos, da biste osnovali novi.
Aneks ugovora o radu je dodatak na ugovor o radu. U njemu se opisuju stvari koje su dodate ili izmenjene u odnosu na prethodni ugovor. Obično su to drugi uslovi rada, novi datum zaposlenja, drugi koeficijent za obračun zarade i slično.
Interesuje me da li sam po Zakonu dobila otkaz.
Zaposlena sam 03.10.2013. god. Ugovor mi je bio na godinu dana. Posle punih 6 meseci rada sam otisla na trudnicko bolovanje. Nisam radila kao zamena vec sam zaposlena kao potreban Diplomirani ekonomista u Drzavnoj firmi. Bila sam na trudnickom pa onda na porodiljskom. Onda sam produzila Ugovor zato sto sam ponovo ostala trudna, najpre sam uzela trudnicko a onda porodiljsko. Kada mi je isteklo porodiljsko 02.10.2016. godine dobila sam otkaz bez da sam iskoristila bilo kakav odmor. Nisam radila uopste posle porodiljskog sa prvim detetom jer sam bila trudna a porodila sam se carskim rezom i bila je rizicna trudnoca. Hvala unapred na odgovoru
Na našu i vašu žalost, smatramo da je sve po zakonu. Evo sad i detaljnog objašnjenja :
Zaposleni ste bili po osnovu ugovora na određeno vreme. Ovo znači da vam je ugovor trajao od 03.10.2013. do 02.10.2014. godine. Nakon toga, poslodavac je imao 2 opcije: Da vam produži ugovor po nekom osnovu ili da ga ne produži.
Obzirom da ste u tom periodu otišli na trudničko bolovanje, poslodavac je bio dužan da vam ponudi aneks ugovora o radu do trenutka povratka na posao. Ako je to bilo tako, ovim je bilo pokriven vaš radni odnos, ali pazite, NA ODREĐENO vreme, dok ste bili prvo trudni, pa onda porodilja, po prvi put.
Da ste imali samo tu trudnoću i porođaj, prvi dan kad bi ste se vratili na posao (tj. kad se završi porodiljsko), vaš ugovor na određeno bi istekao, jer je on već istekao 02.10.2014. a poslodavac je samo zbog okolnosti trudnoće i porodiljskog isti bio dužan po zakonu da produži ,DO TRENUTKA POVRATKA NA RAD.
Međutim, pošto ste u međuvremenu još jednom ostali trudni, poslodavac je bio dužan opet da vam produži radni odnos aneksom ugovora o radu, opet do trenutka povratka sa drugog porodiljskog bolovanja (navodite da je to bio datum 02.10.2016.) godine. Vama je isteklo porodiljsko, a samim tim i ugovor o radu na određeno vreme. Dakle, niste dobili otkaz, nego vam je istekao ugovor na određeno vreme.
Po našem mišljenju, a na našu žalost ovog sistema poslodavac je u svemu postupio po zakonu.
Okolnost da je trudnoća bila rizična i da ste se porodili carskim rezom ne utiče na zakonitost postupka poslodavca.
Da li možete reći ovo:
Ja sam potpisala ugovor na mesec dana na poslu,i on je istekao svakako,nastavila sam da radim,ali želim da napustim da bih išla u drugu firmu,ja nisam potpisala za sledeći ugovor,koji je na 2 meseca,a oni su mi ga produžili.Niti sam videla ugovor niti sam potpisala? Da li ja moram da radim otkazni rok ili šta već?
Jedna stvar je produženje ugovora, a druga produženje prijave preko Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO). Ako su vam tamo produžili ugovor, onda moraju da vas odatle odjave, da biste mogli biti prijavljeni u drugoj firmi.
Inače, ako vam je ugovor istekao, ne postoji otkazni rok, jer - ugovor je istekao, i vaše obaveze su prestale da važe.
Radim od 14.04.2017. Pod ugovorom u trgovini, poslednji ugovor koji sam dobila 15.12.2018. Vazi do 15.06.2019. A dve godine neprekidnog rada je
14.04.2019. Da li sam automatski primljena za stalno nakon poslednjeg ugovora, unapred zahvalna na odgovoru.
S postovanjem
Ovo je pitanje za pravnika, ali mi ćemo dati i naše mišljenje:
Po zakonu o radu, član 175, ugovor traje do datuma do kojeg je zasnovan, kod vas do 15.06.2019.
Morate navesti da li ste potpisali ugovor o radu pod okolnostima da je on produžen u nekoj od situacija koje pominje član 26 zakona o radu, npr. kad je unapred poznat neki završetak nekog projekta ili ste do zaposleni do dana povratka nekog zaposlenog na posao kojeg vi menjate na radnom mestu na kojem ste zaposleni na određeno vreme.
Ako je tako, onda poslodavac ima prava da vas zaposli i duže od 24 meseca ugovorima na određeno vreme.
Ako nije tako, kako ste poslednjim ugovorom prešli rok od 24 meseca, jedino što možemo da zaključimo je da je poslodavac prevideo činjenicu 24 meseca rada na određeno vreme (to nam ne izgleda previše verovatno), te da je poslednji ugovor zaključen suprotno odredbama zakona o radu, i onda bi se smatralo da ste zaposleni na neodređeno vreme.
Radim od 01.05.2017. pod ugovorom radu na odredjeno sa nepunim radnim vremenom od 04 casova dnevno (20 nedeljno), poslednji ugovor koji sam dobio 01.01.2019. Vazi do 30.06.2019. a dve godine neprekidnog rada je 01.05.2019. Ugovor o radu je potpisan zbog povecanog obima posla i upraznjenog radnog mesta (pre toga ga i nije bilo u sistematizaciji a sada jeste). Da li sam automatski primljen za stalno nakon poslednjeg ugovora.
Unapred zahvalan na odgovoru.
S postovanjem
Po našem mišljenju, niste primljeni za stalno nakon poslednjeg ugovora, jer je ugovor na određeno vreme vaš poslodavac potpisao sa vama u skladu sa Članom 37 Zakona o radu, koji tvrdi da može biti ugovor na određeno potpisan na duže od 24 meseca, ako je to potrebno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, do njegovog povratka ili zbog unapred utvrđenog roka završetka nekog projekta. U praksi, poslodavac može verovatno taj povećan obim posla da proglasi nekim projektom, čiji je rok završetka za 10 godina.
E pa ako postoji takav projekat (to treba da ispitate pravnu službu poslodavca), ili vaše radno mesto neko već popunjava, ali je taj zaposleni privremeno odsutan, onda je sve po zakonu. Ako nije taj slučaj, onda ima smisla da tražite dalji savet, ali od advokata.
Unapred zahvalan na odgovoru.
S postovanjem
Za razlog produžetka preko 24 meseca najbolje je da upitate pravnu službu poslodavca. Mi pretpostavljamo da će se formulisati da je to neki projekat, čiji je završetak unapred poznat datum, a to onda jeste osnov za produženje ugovora na određeno vreme u skladu sa članom 37 Zakona o radu.
Možete biti zaposleni i 1%, a ne 50%, a po našem mišljenju, angažovanje sa nepunim radnim vremenom nema uticaja na dužinu ugovora na određeno vreme. Pregledali smo zakon o radu, nepuno radno vreme se pominje 17 puta, ali nijednom u kontekstu ugovora na određeno vreme, sem u smislu, da je po članu 33 to obavezan element ugovora (radno vreme, koje može biti puno, nepuno ili skraćeno). Ima još jedna formulacija, u članu 40, koje zaposlene sa nepunim radnim vremenom izjednačava u smislu prava koja imaju i oni sa punim radnim vremenom, sem ako to nije drugačije određeno zakonom (a u vašem slučaju nije), opštim aktom ili ugovorom o radu. Dakle, opšti akt poslodavca ili ugovor o radu mogu da vam garantuju manja prava, ali ta prava ne mogu biti manja nego što su zakonom propisana, inače bi opšti akt ili ugovor o radu bili ništavni. Ne verujemo da pravna služba poslodavca tako uređuje pravna akta.
Zaključak: po našem mišljenju 50% nije od uticaja na vaš angažman na određeno vreme.
Proverite pod kojim ste okolnostima zaposleni na 24 meseca:
-Da li ste po osnovu završetka nekog projekta čiji je rok unapred poznat ?
-Da li ste na zameni nekog privremeno odsutno zaposlenog ?
-Da li vam za penziju treba manje od 5 godina ?
Ako su sva 3 odgovora ne, donesite sve ugovore i ostalu dokumentaciju vašem pravniku da vas posavetuje za dalje postupanje, jer može postojati osnov da budete primljeni za stalno.
Ako i dalje niste sigurni, obratite se nama na mejl office@svmresenja.com za dalje postupke, sa naznakom da ste upućeni od administratora ovog sajta.
Predlažemo da pročitate pažljivo član 37 Zakona o radu. U njemu piše da postoje izuzeci od tih 24 meseca + 5 dana i prema opisanim činjenicama, može biti da vi podpadate pod te izuzetke. Važno je da li se činjenica koju ste naveli "... do preuzimanja sa liste zaposlenih odnosno konačnosti odluke po raspisanom konkursu" može smatrati da je to neki projekat čiji je period tj. završetak unapred određen. Jer ako se može tako smatrati, onda možete biti zaposleni i narednih 15 godina, i sve je u skladu sa zakonom. U tom slučaju, vaša prava bi bila svakako da se žalite, ali onda ne bi došlo do prekida radnog odnosa od strane poslodavca, nego bi se završio vaš ugovor na određeno vreme. Ako bi baš došlo do prekida zbog nekog prekršaja ili povrede radne obaveze, onda ta činjenica nema veze sa vašim statusom rada na određeno vreme. U svakom slučaju, predlažemo da ugovor pogleda pravnik ili advokat, i da sagledavši sve činjenice da svoje pravno mišljenje. Ukoliko vam treba preporuka, možemo i mi da preporučimo neke sa kojima sarađujemo.
Praksa u javnim preduzećima zavisi od okolnosti pod kojim ste zaposleni. Obično se nakon isteka 2 godine prebacujete na neki drugi oblik, koji nije ugovor o radu (npr. privremeni povremeni poslovi). U slučaju da ste zaposleni do povratka nekog zaposlenog, onda se ugovor može produžiti do povratka i nakon 2 godine.
Ukoliko ste zaposleni do završetka nekog projekta čiji je datum unapred poznat, možete biti zaposleni i nakon 2 godine do završetka tog projekta.
A može se ne daj bože, desiti i da jednostavno se ne produži nikakav ugovor sa vama.
Zanima me da li moze da se tuzi poslodavac za radni staz
Radio sam u jednom restoranu tri ipo godine bez prijave a poslodavac bi uvek imao neki izgovor
Da bi mi rekao posle tri ipo godine da moram podneti prijavu za drzavljanstvo Srbije a inace sam bio drzavljanin Bosne i Hercegovine da bi me mogao da prijavi ..
Hvala
Vi svakako od prvog dana imate pravo da prijavite poslodavca nadležnoj inspekciji jer niste u radnom odnosu.
Međutim, obzirom na navedene okolnosti, predlažemo da prijavu posvetite pravniku ili advokatu, a mi vam još eventualno možemo pomoći nekim preporukama.
ugovor o radu na određeno vreme se potpisuje najviše na 24 meseca, osim u određenim slučajevima, o kojima smo više puta pisali u gornjim komentarima. Ako smatrate da je namerno učinjena greška u rešenju, imali ste pravo žalbe do 60 dana od dana potpisa dokumenta.
Smatramo da je ovo slučaj za pravnika ili advokata, a ne za knjigovodstveni savet.
Još da dodamo da je validniji dokaz da su plaćani doprinosi izvod sa portala poreske upravem a ne šta piše u radnoj knjižici.
Da li piše u pripravničkom ugovoru da je to ugovor o radu i da li on ima elemente ugovora o radu na određeno vreme ?
Na osnovu ovih informacija koje ste nam pružili, naše mišljenje je da se pripravnički staž, ako je potpisan ugovor o radu, računa u onih 24 meseca roka za ugovor o radu na određeno vreme.
U svakom slučaju, ako se obratite pravniku ili advokatu, on će detaljnije moći da pogleda svu dokumentaciju i da da stručan stav na osnovu ovog pojedinačnog slučaja.
Naime radim 20 casova nedeljno u skoli prema Ugovoru o radu, i u jednoj Agenciji na 20 casova prema Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. S obzirom da sam u drugom stanju i da planiram da otvorim trudnicko bolovanje koje na koje imam prava prema Ugovoru o radu jer je to radni odnos, da li posto povremeni poslovi spadaju u rad van radnog odnosa i nemam prava na odrzavanje trudnoce, da li mogu da nastavim da radim prema povremenim poslovima a da u skoli uzimam bolovanje ? Molim Vas ya hitnost odgovora, ne bih da nesto pogresno uradim.
Hvala na interesantom pitanju !
Po našem mišljenju, nema zakonskih smetnji, bar što se tiče Zakona o radu, da nastavite da radite po privremenim i povremenim poslovima u Agenciji iako ste tamo gde ste zaposleni na nepuno radno vreme u statusu održavanja trudnoće.
Međutim, postavlja se pitanje opravdanosti održavanja trudnoće, ako jeste radno sposobni, jer i to treba da utvrdi neka lekarska komisija.
I još jedno pitanje je da li se pre rešenja o prestanku radnog odnosa potpisuje neki papir pomoću koga se sastavlja to rešenje, ili samo po isteku ugovora poslodavac sam sastavi to rešenje?
Ima puno činjenica, pa idemo redom.
Ako je tako kao što ste naveli, onda: poslodavac nije dužan da potpisuje rešenje o raskidu ako je ugovor o radu sklopljen na određeno vreme. Jednostavno, vi ste svojevoljno potpisali ugovor o radu u kojem je naznačeno (ako je jasno naznačeno) da ste u radnom odnosu do određenog datuma. Nakon isteka tog datuma, ističe i vaša obaveza da radite i njegova da vas angažuje i nadalje plaća.
Neiskorišćeni godišnji odmor za tekuću godinu, poslodavac je dužan da nadoknadi u srazmernom iznosu broja neiskorišćenih radnih dana.
Nije jasno iz ovoga što pišete koji primerak ugovora vam poslodavac nije dao, ali ako je to ugovor o radu, morali ste da dobijete svoj primerak ugovora.
Obračunski list zarade i rešenje o korišćenju godišnjeg odmora je takođe poslodavac dužan da uruči zaposlenom.
Vaša prava su garantovana Zakonom o radu, i ako sumnjate da postoji prekršaj, predlažemo vam da se obratite pravniku ili advokatu. U slučaju da nemate advokata, možemo vam mi preporučiti neke sa kojima mi sarađujemo.
Rešenje o prestanku radnog odnosa je dokument kojim se prekida radni odnos na neodređeno vreme ili radni odnos na određeno vreme ali pre isteka datuma do kojeg je taj radni odnos na određeno vreme zasnovan. Pre toga poslodavac je dužan da izrekne opomenu zaposlenom o nepoštovanju neke ugovorne obaveze, sa jasnim upozorenjem da postoji osnovana mogućnost da dođe do raskida radnog odnosa.
Poslodavci se u praksi štite od takvog pristupa i papirologije i zato i zasnivaju radne odnose na određeno vreme.
Moj prvi ugovor kod sadasnjeg poslodavca je bio od 1.1.2018. do 30.6.2018., obnovljen mi je ugovr do 30.6.2019. u medjuvremenu sam zatrudnela i otvoreno mi je bolovanje od 3.6.2019. Dobila sam 3. ugovor koji glasi (na odredjeno) na period od 1.7. 2019. do isteka bolovanja. Sta to znaci i Da li je to u skladu sa zakonom? Poslodavac mi je naglasio da mi nece dalje produzavati ugovor, da li taj ugovor postaje ugovor na neodredjeno posto ce do isteka bolovanja proci vise od 24 meseca kako sam u kontinuitetu zaposlena kod istog poslodavca ?
Poslodavac je postupio u svemu po zakonu o radu. Dakle, u slučaju otvaranja bolovanja usled potrebe za održavanjem trudnoće, poslodavac nema prava da vam da otkaz. Odatle proizilazi da će vaš ugovor o radu na određeno vreme trajati duže od 24 meseca. Međutim, u tim slučajevima, poslodavac je dužan da vas drži u radnom odnosu samo do datuma isteka bolovanja za potrebe održavanja trudnoće, odnosno do datuma isteka porodiljskog odsustva, ako se porodiljsko odsustvo otvori odmah nakon završetka bolovanja. Ovo se ne smatra kršenjem odredbi člana 37 zakona o radu, koji propisuje rad na određeno vreme.
interesuje me da li poslodavac moze da zaposli prvo lice za obavljanje posla a neposredno posle, recimo dve nedelje otpusti mene koji obavljam isti posao tj. na istom radnom mestu kao tehnoloski visak? Kako bih ostvario pravo na novcanu nadoknadu preko biroa, ili je bolja neka druga varijanta ? Hvala
Nismo sigurni da smo dobro razumeli suštinu: Da li vas interesuje da li poslodavac ima pravo da radno mesto proglasi tehnološkim viškom 2 nedelje od zapošljavanja na tom radnom mestu,
ili
interesuje vas da li u toj situaciji ostvarujete pravo na naknadu preko biroa ?
Da, da li poslodavac ima pravo da radno mesto proglasi tehnološkim viškom 2 nedelje od zapošljavanja na tom radnom mestu, kao i koja mogucnost jos postoji da se ostvari naknada sa biroa nakon 5 i vise godina rada kod istog poslodavca?
Hvala
Pravno formalno, ne vidimo smetnju da se radno mesto proglasi tehnološkim viškom 2 nedelje od zapošljavanja, ali za to mora da postoji opravdan razlog koji se odnosi na potrebe poslodavca. To bi značilo da je poslodavac "namestio" tehnološki višak, ako opravdan razlog za proglašenje tehnološkim viškom ne postoji.
Sem toga, predviđen slučaj zakonom za prestanak radnog odnosa je i odbijanje zaključenja aneksa ugovora o radu, ali samo onih aneksa koji su predviđeni nekim posebnim motivom (predviđeni članom 171 zakona o radu). Ovo bi značilo da se u vašem slučaju potpiše ugovor o radu na određeno vreme i da se posle ponudi aneks zaposlenom iz nekih motiva npr. premeštaja radnog mesta, a da on isti odbije.
Da bi nezaposleni ostvario pravo na naknadu sa biroa, mora biti minimalno 12 meseci zaposlen u kontinuitetu ili 18 meseci sa prekidima.
Pored tehnološkog viška, postoje sledeći osnovi da se ostvari naknada sa biroa koji su za vas može biti relevantni:
-Ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi
-Nakon prestanka radnog odnosa na odredjeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;
-Eventualno nakon premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;
-I još eventualno usled prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno medjunarodnim sporazumom.
Hvala na konciznom odgovoru. Najbolji ste!
Imam pitanje o mojim pravima nakon isteka ugovaora na odredjeno. Imao sam 3 ugovora od po 6 meseci u firmi i sada postoji mogucnost da mi se ne produzi ugovor (zbog velikog broja otkaza u firmi i smanjivanju broja zaposlenih) koji je istekao 1. oktobra (pisem ovo treceg oktobara), ali ja i dalje radim i uprava nema nameru da me otpusta za sada.
Citao sam da postoji mogućnost kad je zaposleni u skladu sa zakonom zasnovao radni odnos na određeno vreme, pa po isteku tog vremena nastavi da radi najmanje pet radnih dana,tada prvobitno zasnovan radni odnos na određeno vreme prerasta u radni odnos na neodređeno vreme, prvog dana po isteku roka. Da li je to tacno, posto ce to biti slucaj kod mene?
Dakle, situacija u firmi je cudna zato vam se i obracam. Direktor je od pre par dana Nemac (vlasnik firme) koji je van drzave i nema nikakvih znanja o zakonima u Srbiji, zato ce mi ugovor biti produzen tek kada se on vrati za par dana.
Sta je meni pametno da radim u ovakvoj situaciji? Moje pitanje je zapravo:
-Kako ovo funkcionise u praksi (posle 5 dana ugovor na neodredjeno), i sta se desava ako mi ponude ugovor na odredjeno i ja odbijem trazeci na neodredjeno, da li mogu da ih tuzim ako mi tada ne produze ugovor
-Da li poslodavac mora da mi uruci neko resenje o otkazu iako mi je istekao ugovor, posto cu ja nastaviti da dolazim na posao
-Sta ako mi usmeno kazu da ne dolazim na posao
-Mozete li mi dati savet kako se pravno postaviti u ovoj situaciji, posto je dosta cudna... radim bez ugovora, a u narednih par meseci mi i planiraju dati otkaz
Puno ce mi znaciti vas eventualni savet, posto firma ne vodi racuna o zakonu i jako mi je bitno da znam koja su moja prava u ovoj situaciji.
Unapred zahvalan, Milos
postoji član zakona o radu koji tvrdi da "ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme."
To su činjenice iz Zakona o radu. U praksi, poslodavci gledaju da poštoju zakon kako moraju i kako mogu. Po nama, imate 3 mogućnosti:
1. da vam se ponudi još jedan ugovor na određeno vreme, i onda ste mirni još 6 meseci.
2. da vam se poslodavac obrati da vam je ugovor istekao, ako to učini u roku od 5 radnih dana od 01.10.2019. i onda je radni odnos gotov, bez kršenja zakona od strane poslodavca. Jedino što možete da zahtevate da vam se plati još tih 5 radnih dana.
3. Da se zaista desi da vi radite i nakon tih 5 radnih dana, i po nama, ako nemate da nam kažete ništa još što je bitno za tumačenje zakona, vi ste zaposleni na neodređeno.
Naravno, u tom slučaju, obavezno se obratite pravniku ili advokatu, ne verujemo da je i vama jednostavno dokazati ko je u pravu u slučaju pravnog spora koji pokrenete.
Još da kažemo da po našim saznanjima, u slučaju pravnog spora između zaposlenog i poslodavca, sudska praksa je po statistici više na strani zaposlenog.
Osnov za tužbu ne postoji u smislu prekršaja da je sin trebalo da bude primljen u radni odnos na neodređeno vreme. Ali ako ima dokaz da je radio van radnog odnosa taj 11. u mesecu, onda možete tražiti nadoknadu za taj dan po nekom drugom odnosu (ugovor o delu, privremeno povremeni poslovi). Inače, prekid do 30 dana između 2 ugovora na određeno vreme se ne smatra prekidom radnog odnosa.
ja imam zakljucen ugovor o radu na odredjeno vreme , koji istice 29 marta 2020 god i sa tim datumom mi se navrsavaju 2 godine rada u firmi.
Interesuje me zbog trenutne vanredne situacije (Korona virus) sta se desava ukoliko nije moguce fizicki pripremiti i potpisati novi ugovor ( na neodredjeno).
Da li postoji neka nova odluka da se sve zamrzava do isteka vandrednog stanja ili ipak treba sve da se odradi kao pre v.s
Nije nam poznato da postoji takva odluka "da se sve zamrzava" do isteka vanrednog stanja. Prema tome, vama će 29.03.2020 isteći radni odnos i možete se prijaviti na biro, ali pre toga, pozovite vašeg nadređenog i raspitajte se šta će biti sa vašim ugovornim odnosom.
Pošto se u trenutku pisanja odgovora, još ništa ne zna sa sigurnošću oko plana nadoknada od države, ne možemo ništa sa sigurnošću da vam tvrdimo. Kad budu donete uredbe ili pravilnici kao podzakonski akti, moći ćemo.
Dali je zakonski izvodljivo da se podnese tužba o Otkazu i nakon pet godina?
Dali je moguće isplata neiskoriscenog zaradjenog dela odmora ?
Iako je proslo vremenski period od 5 godina .
Pozdrav
Ovo je prvenstveno pitanje za advokata. Vi uvek možete da podnesete tužbu, ali je pitanje da li ćete je dobiti.
Po našem mišljenju, rok za pokretanje spora je 60 dana od dostavljanja rešenja po kojem smatrate da ste oštećeni.
Takođe, sva novčana potraživanja zastarevaju nakon 3 godine.
Vi pogledajte još sa nekim advokatom, ali po našem mišljenju, zakonski osnov za tužbu ne postoji.
Po nama, nema elemenata za tužbu.
Imala bi još jedno potanje .
Kad bi se pustio konkurs za moje bivse radni Meseto uskoro ,dali bi imala pravo da se prijavim na isti?
A kasnije uložim žalbu ,i tad pokrenem proces ?
Dal je to tada izvodljivo ?
imali biste pravo da se prijavite na koje god radno mesto želite. Žalbu vezano za ranije radno iskustvo morate da podnesete u roku od 60 dana od spornog događaja.
Prijavila sam se na konkurs za radni mesto pored obavezne dokumetacije priložila sam i preporuku romske nacionalnog saveta koji se poziva na afirmitivne mere 2016 do 2025
Medjutim već su stigle neke informacije da ja neću da se tu zaposlim jer je to mesto predvidjeno vec za nekoga .
Dali imam neku prednost veću u odnosu na ostale kadidate sto se zakona tiče kao pripadnik nacionalne manjine
Prednost nemate, ali shodno Zakonu o radu, ne sme biti diskriminacije lica koja traže zaposlenje, s obzirom na jezik i nacionalnu pripadnost.
Dakle, jednaki ste kao i ostali kandidati i ne biste smeli biti diskriminisani vezano za bilo koju ličnu osobinu ili uverenje.
Bolovanje će vam biti plaćeno za period dok vam traje ugovor.